Metody postępowania z pacjentem po whiplash

Z praktyki gabinetu

Rocznie na świecie dochodzi do ponad 12 milionów wypadków komunikacyjnych, w których poszkodowani doznają różnego rodzaju urazów. Jednym z częściej występujących jest „smagnięcie biczem”, którego leczenie wymaga odpowiedniego postępowania medycznego oraz fizjoterapeutycznego.

Zjawisko whiplash, czyli „smagnięcie biczem”, po raz pierwszy zostało opisane przez Crowe’a w 1928 r. jako zaburzenie występujące w odcinku szyjnym kręgosłupa pacjenta, który brał udział w wypadku pojazdu silnikowego. Jest to mechaniczny uraz (zgięciowy, wyprostny lub rotacyjny) struktur odcinka szyjnego kręgosłupa i głowy występujący, kiedy następujące po sobie przyspieszenie i zmniejszenie prędkości generują siły oddziałujące negatywnie na te struktury bez bezpośredniego urazu [1]. Szacunkowo uszkodzenie typu whiplash występuje u 1/1000 osób rocznie w krajach Europy Zachodniej. W związku z wciąż wzrastającą liczbą kolizji odnotowuje się jednak ciągły wzrost liczby pacjentów z tego typu urazem. Koszty związane z leczeniem chorych po whiplash w Europie wynoszą ponad 10 miliardów euro rocznie. U większości pacjentów w ciągu kilku miesięcy od wypadku dolegliwości bólowe zanikają [1, 2]. Jednak u 15–20% osób, które doznały urazu typu whiplash, dolegliwości bólowe przechodzą w ból chroniczny, z czego do zdrowia wraca po roku 70%, a po 2 latach – 82%. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami rocznie doznaje tego typu urazu ok. 3 miliony osób. Tylko połowa z nich jest w stanie całkowicie pozbyć się jego skutków. U ok. 600 tys. osób wystąpią długotrwałe symptomy, a 150 tys. nie odzyska w pełni sprawności. Niezwykle istotną sprawą jest zatem nie tylko szybkie wykrycie wystąpienia zjawiska whiplash, ale również odpowiednia terapia pacjenta, oparta nie tylko na działaniu leczniczym, ale również na poszerzeniu wiedzy pacjenta i zaangażowaniu go w program usprawniania [3–7].

POLECAMY

Jednym z najważniejszych elementów pracy z pacjentem po whiplash jest rzetelnie zebrany wywiad. Zwrócenie uwagi na mechanikę...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO