Dołącz do czytelników
Brak wyników

Porównanie metody FED i koncepcji FITS w terapii funkcjonalnej skolioz

Artykuły z czasopisma | 9 listopada 2012 | NR 33
0 954

W dzisiejszych czasach terapia skolioz stanowi duże wyzwanie dla fizjoterapii. Wiele metod fizjoterapeutycznych pojawiających się na rynku medycznym oraz różnorodność technik zwiększają wachlarz usług fizjoterapeutycznych ośrodków rehabilitacyjnych. Pozostaje tylko pytanie, w jaki sposób poprowadzić terapię i jakich metod użyć, aby uzyskać najlepszy wynik terapeutyczny.

Koncepcja FITS powstała w 2004 r. i została opracowana przez dr n. med. Mariannę Białek oraz mgra Andrzeja M’hango. Można stwierdzić, że do 2010 r. był to jeden z najlepszych sposobów rehabilitacji skolioz dzieci i młodzieży. Metoda FED, którą stworzył prof. Santos Sastre Fernandez, jest nową metodą w Polsce, wykorzystywaną głównie do zachowawczego leczenia skolioz dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Bazuje na zastosowaniu sterowanego komputerowo urządzenia oddziałującego na kręgosłup poprzez zastosowanie trójpłaszczyznowych sił: fiksacji (F), elongacji (E), derotacji (D). Działanie aparatu w połączeniu ze stworzonym przez profesora systemem ćwiczeń wymusza korekcję i derotację kręgosłupa, co wpływa na niwelowanie zmian. Głównym założeniem metody jest nie tylko zatrzymanie deformacji, ale i jej korekcja.

POLECAMY

CEL PRACY

Celem pracy było wstępne porównanie efektywności terapii metody FED i koncepcji FITS w 3-tygodniowej obserwacji terapii skolioz dzieci.

MATERIAŁ I ME...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy