Najlepszą formą przygotowania kobiety do pokonania tego trudnego i wyjątkowego okresu jest nauka technik relaksacji. Jedną z najefektywniejszych i najprzyjemniejszych dla przyszłej mamy jest masaż [1].
REKLAMA
CZAS ZMIAN W ORGANIZMIE KOBIETY
Ciąża to czas wielu zmian we wszystkich układach organizmu przyszłej mamy. Każda z kobiet przechodzi przez ten okres w sposób indywidualny dla jej organizmu, jednakże pewne zmiany są charakterystyczne dla przebiegu ciąży i każda z przyszłych mam będzie musiała im sprostać.
ZMIANY HORMONALNE
O burzy hormonalnej u kobiet w ciąży mówi się często, jednak nie każdy wie, czemu te zmiany hormonalne służą. Gwałtowne zwiększenie stężenie progesteronu, estrogenów oraz innych hormonów w ciele kobiety znacznie zmienia funkcjonowanie organizmu. Celem tego zjawiska jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju płodu, podtrzymanie ciąży oraz przygotowanie przyszłej mamy do porodu, a także okresu połogu. Zwiększone stężenie hormonów jest fizjologicznym zjawiskiem i jest ono bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dla płodu, jednakże może spowodować liczne uciążliwe objawy. Najczęściej spotykanymi wśród ciężarnych są: bóle głowy, nudności, wymioty, uczucie zmęczenia, bóle dolnego odcinka kręgosłupa oraz obrzęk kończyn dolnych. Inną konsekwencją działania tych hormonów jest rozluźnienie więzadeł stabilizujących stawy, a także rozluźnienie samych torebek stawowych, co może skutkować pogorszeniem funkcjonowania aparatu ruchu [1, 2, 4, 5].
ZMIANY POSTURALNE
Z każdym dniem, z każdym miesiącem płód staje się coraz większy, czego konsekwencją są liczne zmiany w aparacie ruchu kobiety. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym masę ciała jest zwiększenie stężenia tłuszczów i białek w organizmie. Wszystko to skutkuje przyrostem masy ciała o ok. 12,5 kg, co z kolei przyczynia się m.in. do zmiany środka ciężkości ciała, który przesuwa się o ok. 2 cm ku przodowi W celu utrzymania równowagi kobieta odchyla się do tyłu, czego efektem jest zwiększenie lordozy lędźwiowej. Zmiana ta powoduje wzrost napięcia mięśni w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, co potęgowane jest nadmiernie rozciąganymi w trakcie ciąży mięśniami brzucha, które mogą wydłużyć się nawet do 15 cm. Negatywny wpływ na statykę ciała ma również zmiękczenie struktur włóknistych i zmniejszenie elastyczności więzadeł międzykręgowych, a także zwiększenie przodopochylenia miednicy, co prowadzi do obustronnych przykurczów mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Powstały na skutek powyższych zmian dysbalans mięśniowy powoduje zmniejszenie stabilizacji kręgosłupa. Ciężarna kobieta może odczuwać dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Każda kobieta odczuwa ból w sposób indywidualny, jednak najczęściej jest on opisywany jako tępy, prz...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!