Do biernych stabilizatorów stawu należą więzadło barkowo-obojczykowe oraz więzadło kruczo‑obojczykowe (czworoboczne i stożkowate).
Dynamiczną stabilizację zapewniają przede wszystkim mięśnie: naramienny (część jego powięzi łączy się bezpośrednio z górną częścią więzadła barkowo-obojczykowego), czworoboczny (część zstępująca) oraz mięsień podobojczykowy. Staw barkowo-obojczykowy jest ściśle powiązany mechanicznie z łopatką, dlatego wszelkie zaburzenia w jej ruchomości będą miały wpływ na jego funkcjonowanie, podobnie jak wszelkie urazy tego stawu będą skutkowały zmianą w funkcjonowaniu całej obręczy barkowej.
POLECAMY
OPIS PRZYPADKU
Wywiad
Dwa miesiące temu do przychodni przyjęty został 41-letni pacjent z bólem lewego barku.
Ból pojawiał się przy wszelkich czynnościach wymagających uniesienia dłoni nad głowę, a także w nocy w pozycji obciążającej bolesny bark (ból znikał zaraz po odciążeniu). Czynnościami nasilającymi ból były ćwiczenie siłowe („pompki”, wznosy barków, wznosy ramion). Pacjent pamiętał uraz (rok przed wizytą w przychodni) związany z upadkiem na bark z dość dużej wysokości i to z nim wiązał początek dolegliwości, które z czasem się nasiliły, uniemożliwiając mu trening. Zdjęcie RTG zrobione tuż po upadku nie wykazało żadnych nieprawidłowości.
Obecna terapia była drugą próbą leczenia dolegliwości. Pierwszą serię zabiegów (terapia indywidualna) przeby...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!