Temat miesiąca czterdziestego pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to kinesiotaping, czyli metoda często omawiana na łamach naszego czasopisma, ze względu na jej rosnącą popularność oraz wielość zastosowań.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące zagadnienia:
Plastry wykorzystywane w metodzie Kinesiology Tape przypominające pod względem elastyczności skórę wyróżnia działanie przeciwbólowe. Wspierają one także poprawę funkcji i regenerację tkanek. Kinesiotaping daje efekty zauważalne od razu po aplikacji, ponadto jest dobrze tolerowany przez pacjentów i może być stosowany z innymi formami terapii.
Plastrowanie dynamiczne, czyli właśnie Kinesiology Taping omawiamy w kontekście terapii restrykcji powięziowych u dziecka z rozpoznaniem twardziny ograniczonej. Prezentujemy także opis aplikacji u dzieci z dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego oraz wpływ metody Kinesiology Tape na postawę ciała w mechanizmach mięśniowo-powięziowych.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Diagnoza zaburzeń i potrzeb u dziecka z niedowładem połowiczym zgodnie z zasadami metody NDT-Bobath. Rola zaopatrzenia ortopedycznego – opis przypadku”. Metoda NDT-Bobath zakłada kompleksowe i indywidualne podejście do każdego pacjenta. Terapeuta analizuje nie tylko samo schorzenie – zwraca także uwagę na to, jak może ono wpływać na fizyczne i poznawcze aspekty rozwoju dziecka. Znaczenie ma również środowisko dziecka. W tekście opisujemy, jak metoda NDT-Bobath sprawdziła się w terapii 10-letniego dziecka, 7 lat po operacji guza mózgu z niedowładem prawostronnym.
W aktualnym numerze opisujemy również trening propriocepcji po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego przy użyciu przeszczepu autogennego. Trening propriocepcji to „proces polegający na stopniowym obciążaniu organizmu oddziałującym na zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała, w wyniku czego następuje adaptacja do pewnego rodzaju ćwiczeń”. Przedstawiamy konkretny trening propriocepcji z uwzględnieniem faz cyklu rehabilitacyjnego oraz dokumentacją zdjęciową.
By osiągnąć najlepsze efekty rehabilitacji, nie zawsze wystarczy skupienie się na obserwacji chodu w toku usprawnia, który jest jedynie subiektywną oceną. W najnowszym wydaniu wskazujemy na możliwość wykorzystania w tym celu rozwiązań technologicznych, takich jak platforma Kistlera. Zdaniem eksperta „dynamometryczny tor pomiarowy dwóch platform Kistlera okazuje się doskonałym narzędziem diagnostycznymi terapeutycznym mającym zastosowanie w doskonaleniu usprawniania chodu oraz weryfikującym i obiektywizującym procesy leczenia i rehabilitacji chorych w różnych jednostkach chorobowych”.