Leczenie metodą Briana Mulligana w przypadku zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających oraz ograniczenia ruchomości w obrębie stawu kolanowego – praktyczne zastosowanie technik MWM
Temat numeru czterdziestego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Propozycja standaryzacji postępowania w leczeniu funkcjonalnym skolioz”. Ponownie omawiamy tę kwestię ze względu na częstość występowania i poważne konsekwencje skolioz.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące zagadnienia:
Tym razem koncepcja Maitland pojawia się na łamach naszego czasopisma w kontekście badania i terapii stawu kolanowego. Najczęstszą dolegliwością tego obszaru jest uszkodzenie więzadeł, które powoduje niestabilność strukturalną stawu. Prezentujemy opis badania funkcjonalnego z wykorzystaniem koncepcji Maitland z uwzględnieniem faktu, że badanie płynnie przechodzi w takim wypadku w terapię.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł, w którym ekspert omawia leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów oraz ograniczenia ruchomości w obrębie stawu kolanowego metodą Mulligana. Terapia Mulligana wykorzystuje techniki MWM, które „są połączeniem wykonywanych jednocześnie przez terapeutę i pacjenta ślizgów z ruchami fizjologicznymi w leczonym stawie”. Tekst zawiera wyczerpujący opis samych dolegliwości oraz przedstawia, jak metoda Mulligana może być wykorzystana w danym wypadku. Warto także zauważyć, że terapia Mulligana daje poczucie bezpieczeństwa zarówno pacjentowi, jak i terapeucie, dlatego warto poświęcić jej należytą uwagę.
Choć ścięgno Achillesa jest jednym z najsilniejszych, jednocześnie bardzo często ulega kontuzjom. Urazowi towarzyszy silny, nagły ból, a kontuzjowana osoba nie może podjąć czynności lokomocyjnych. Uraz tego typu może wymagać zabiegu operacyjnego. Dawniej rehabilitacja ścięgna Achillesa była możliwa dopiero po zdjęciu opatrunku gipsowego lub szyny, lecz obecnie zastępuje się je funkcjonalną rehabilitacją i ortezą. W aktualnym numerze opisujemy, jak powinna wyglądać rehabilitacja ścięgna Achillesa, posiłkując się obszerną dokumentacją zdjęciową.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Zasady fizjoterapii część I”. Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego często dotyka sportowców, jednak także osoby nieaktywne fizycznie i starsze są na nie narażone. Ze względu na to, że nie ma szans na samodzielne zagojenie się tego urazu, stosowana metoda leczenia to rekonstrukcja więzadła krzyżowego, najczęściej przeprowadzana artroskopowo.
Zawartość dostępna online
Nowoczesne metody fizjoterapii
Leczenie metodą Briana Mulligana w przypadku zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających oraz ograniczenia ruchomości w obrębie stawu kolanowego – praktyczne zastosowanie technik MWM
Badanie i terapia stawu kolanowego według zasad koncepcji Maitland®
Temat miesiąca
Propozycja standaryzacji postępowania w leczeniu funkcjonalnym skolioz
Z praktyki gabinetu
Co fizjoterapeuta powinien wiedzieć o lekach przeciwbólowych
Adaptacja mieszkań do potrzeb pacjentów w podeszłym wieku i jej rola w rehabilitacji domowej