Neuroforma – innowacyjne wsparcie rehabilitacji neurologicznej
Temat miesiąca trzydziestego dziewiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Zastosowanie testu funkcjonalnej oceny w praktyce”. To prosty i przystępny sposób oceny jakości wzorców ruchowych. Test funkcjonalnej oceny umożliwia także wykrycie asymetrii czy ograniczeń u pacjentów.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące zagadnienia:
Ponownie na łamach naszego czasopisma przywołujemy kinesiotaping. Tym razem omawiamy, jak można zastosować tę metodę w przypadku urazów tkanek miękkich, które występują bardzo często – nie tylko w sporcie. Same urazy „powodują powstanie krwiaka, który jest efektem wynaczynienia krwi z łożyska naczyniowego do przestrzeni międzykomórkowej oraz międzypowięziowej”. W artykule przedstawiamy przypadek pacjenta, który doznał urazu przyczepu końcowego mięśnia. Kinesiotaping zastosowano drugiego dnia na powstały krwiak.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” przedstawiamy, jak koncepcja Maitland sprawdza się w badaniu i terapii stawu biodrowego. Skupiamy się na przebiegu wywiadu, badaniu funkcjonalnym, w tym liście kontrolnej badania funkcjonalnego biodra. Załączamy także propozycje terapii oraz wybrane przykłady gry stawowej.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem pt. „Neuroforma – innowacyjne narzędzie rehabilitacji neurologicznej”. Mowa tu o wirtualnej rehabilitacji, która wykorzystuje sensory ruchu i technologie komputerowe. Neuroforma to skuteczne uzupełnienie terapii poznawczej i ruchowej chorób układu nerwowego. Ten autorski produkt polskiej firmy Titanis przeznaczony jest do indywidualnych ćwiczeń w warunkach domowych i placówkach medycznych. Ekspert prezentuje, jak Neuroforma sprawdza się w obu przypadkach.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł dotyczący problemu, jakim jest zakrzepica żył głębokich. Dotyka ona zazwyczaj kończyn dolnych i polega na powstaniu zakrzepu w układzie żył głębokich, który uniemożliwia „odpływ krwi z odcinka zlokalizowanego poniżej miejsca zablokowania” i wiąże się z zagrożeniem życia. Ekspert w niniejszym numerze omawia znaczenie profilaktyki w przypadku zakrzepicy żył głębokich z wykorzystaniem m.in. opasek elastycznych czy pończoch uciskowych.
W tej samej rubryce publikujemy tekst pt. „Koncepcja Bobath w terapii zespołu odpychania u pacjenta po udarze mózgu – opis przypadku”. Zespół odpychania charakteryzuje się „wychyleniem osi pionowej ciała ok. 20–35° w stronę przeciwną do uszkodzonej półkuli mózgu” oraz aktywnym oporem, gdy próbuje się przywrócić pacjentowi pozycję pionową. Ważna w terapii tego zespołu jest opieka i edukacja rodziny pacjenta, co zakłada także koncepcja Bobath.
Zawartość dostępna online
Artykuł sponsorowany
Neuroforma – innowacyjne wsparcie rehabilitacji neurologicznej
Kinesiotaping w uszkodzeniach tkanek miękkich
Nowoczesne metody fizjoterapii
Osteopatia. Filozofia w działaniu
Badanie i terapia stawu biodrowego według zasad koncepcji Maitland®
Nowe urządzenie dla fizjoterapii eklektycznej – Hand Tutor, narzędzie do terapii dłoni
Temat miesiąca
Wykorzystanie metody Functional Movement Screen do oceny funkcjonalnej kolarzy górskich amatorskiej grupy Gomola Trans Airco
Temat miesiąca
Zastosowanie testu funkcjonalnej oceny w praktyce
Z praktyki gabinetu
Zastosowanie testów funkcjonalnych i klinicznych w budowaniu treningu medycznego – opis przypadku
Fizjoterapeutyczna reedukacja pęcherza neurogennego
Koncepcja Bobath w terapii zespołu odpychania u pacjenta po udarze mózgu – opis przypadku
Zakrzepica żył głębokich