Skolioza definiowana jako boczne skrzywienie kręgosłupa to jednak trójpłaszczyznowa deformacja przekraczająca 10° kąta Cobba mierzona w płaszczyźnie czołowej na zdjęciu rentgenowskim (RTG). Traktowanie skoliozy jako skrzywienia jednopłaszczyznowego w terapii zamiast wielopłaszczyznowego odchylenia osi anatomicznej do osi mechanicznej kręgosłupa wywołuje wiele błędów fizjoterapeutycznych oraz brak efektu podjętej terapii.
Skolioza to nie tylko deformacja kręgosłupa, ale zaburzenie całego ciała – łącznie z obręczą barkową, biodrową, kończynami, a także zmiany w innych układach i narządach – nie tylko ruchu. Zrozumienie prawidłowej definicji skoliozy oraz odpowiednia diagnostyka są podstawą celowanej terapii.
POLECAMY
Drugim ważnym problemem w terapii skolioz jest dobór odpowiednich metod, które przynosiłyby najlepszy efekt terapeutyczny – zwłaszcza, że ich różnorodność na rynku medycznym jest bardzo duża.
Niezależnie jednak od wyboru metody fizjoterapeutycznej kluczowy staje się schemat postępowania fizjoterapeutycznego, który obejmuje następujące elementy:
- diagnostykę – badanie wstępne w celu doboru indywidualnego zestawu ćwiczeń oraz podstawa do oceny terapii,
- ustalenie programu kinezyterapii analitycznej oraz badanie w czasie terapii w celu weryfikacji błędów,
- badanie końcowe – ocena efektu terapii.
Badanie fizjoterapeutyczne przed leczeniem skolioz, w trakcie terapii i po niej przeprowadza się w celu:
- ustalenia programu leczenia z zastosowaniem odpowiednich metod i technik dobranych indywidualnie do specyfiki deformacji kręgosłupa,
- oceny wyników terapii (weryfikacja błędów, okresowa kontrola progresji, porównanie i analiza wyników),
- tworzenia dokumentacji medycznej,
- ułatwienia współpracy lekarz – fizjoterapeuta – rodzic,
- tworzenia standardów i procedur terapii skolioz.
Proponowany schemat postępowania fizjoterapeutycznego w leczeniu skolioz obejmuje indywidualne podejście do pacjenta i jego schorzenia na podstawie wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą w Ośrodku Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym dla dzieci i młodzieży Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Konstancin-Jeziorna.
Diagnostyka
W procesie badania dotyczącego skolioz u dziecka dużą rolę odgrywa współpraca całego zespołu medycznego, zwłaszcza fizjoterapeuty z lekarzem prowadzącym. Badanie fizjoterapeutyczne oparte na karcie bada...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!