Temat miesiąca czterdziestego drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Trening stabilizacji kompleksu lędźwiowo-miedniczo-biodrowego”.
Eksperci zwracają uwagę na niejasności dotyczące kompleksu lędźwiowo-miedniczo-biodrowego, m.in. w kwestii uzyskania optymalnej stabilizacji. Wskazują także na zaburzenia w obrębie tego obszaru. Przedstawiają, jak powinien wyglądać trening stabilizacji z podziałem na dwa etapy. Dowiedzą się Państwo, co mają na celu ćwiczenia stabilizacyjne na poszczególnych etapach. Ważne jest także, by ćwiczenia stabilizacyjne były z czasem utrudniane, np. przez dodatkowe obciążenia.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące zagadnienia:
Polecamy Państwu także artykuł pt. „Rezonans stochastyczny w fizjoterapii”. Wszelkie środki treningowe wspierane przez wibracje zyskują w ostatnim czasie dużą popularność. Są chętnie stosowane zarówno w sporcie, jak i rehabilitacji czy profilaktyce. Sam rezonans stochastyczny wykorzystuje zjawisko nałożenia na określony sygnał zewnętrzny dodatkowych szumów o różnym natężeniu. Zachęcamy do zapoznania się tekstem, w którym szerzej omawiamy tę metodę.
Koncepcja Maitland jako jedna z najpopularniejszych metod fizjoterapii manualnej często pojawia się na łamach naszego czasopisma. Tym razem w dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” przedstawiamy, jak koncepcja Maitland sprawdza się w badaniu i terapii barku.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy problem, jakim są obrzęki kończyn dolnych. To powszechne zjawisko, które dokucza ludziom na całym świecie. Niestety często jest lekceważone, mimo że wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. Ponadto obrzęki kończyn dolnych mogą prowadzić do wykluczenia chorej osoby z życia społecznego, co dodatkowo pogarsza jej stan psychiczny. W artykule pt. „Obrzęki kończyn dolnych” przedstawiamy postępowanie fizjoterapeutyczne, które stanowi dla chorego szansę na powrót do normalnego funkcjonowania.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa początkowo objawia się „bólem w okolicy krzyżowej z promieniowaniem do pachwin i kończyn dolnych do stawów kolanowych, co wynika z rozwijających się zmian zapalnych w stawach krzyżowo-biodrowych i stawach biodrowych. Dolegliwości te związane są z obustronnym zapaleniem stawów krzyżowo-biodrowych, pojawiają się często w nocy, tylko w pozycji leżącej, dodatkowo występuje sztywność poranna stawów (powyżej 30 min) trwająca dłużej niż 3 miesiące, ustępująca podczas ruchu” – piszą eksperci.
Choroba ta ma charakter postępujący, a leczenie jest trudne i długotrwałe. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa wymaga stosowania farmakologii, leczenia zachowawczego w postaci kinezyterapii i fizykoterapii, a także leczenia psychoterapeutycznego i edukacji pacjenta. W tekście opisane zostały konkretne metody leczenia, a także sama choroba oraz kryteria diagnostyczne.