Temat miesiąca czterdziestego trzeciego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Postępowanie rehabilitacyjne po endoprotezoplastyce stawu biodrowego”. Zabieg ten ma na celu poprawę warunków biomechanicznych stawu, a co się z tym wiąże poprawę jakości życia pacjenta.
Gdy zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego są zaawansowane, a pacjent cierpi z powodu ciągłego bólu, konieczna staje się endoprotezoplastyka stawu biodrowego. W tekście opisujemy przebieg operacji oraz rodzaje endoprotez. Dowiedzą się także Państwo, jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu . Endoprotezoplastyka stawu biodrowego wymaga również postępowania rehabilitacyjnego jeszcze przed operacją. Zachęcamy do lektury obszernego omówienia wspomnianych zagadnień.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
W rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” prezentujemy, jak może przebiegać terapia kręgosłupa lędźwiowego oraz jak sprawdza się w takim wypadku koncepcja Maitland. Bólu dolnego odcinka kręgosłupa choć raz w życiu doświadcza większość ludzi. To również dolegliwość, która najczęściej skłania do wizyty u terapeuty.
W dziale „Z praktyki gabinetu” prezentujemy postępowanie fizjoterapeutyczne, którego wymaga złamanie trzeszczki. Autorzy wskazują, że uraz ten dotyczy zwykle młodych osób, które uprawiają sport (przede wszystkim jogging i lekkoatletykę). Ma on źródło w powtarzanym, zwiększonym obciążaniu przodostopia. Do złamania trzeszczki może dojść także w wyniku zeskoku z wysokości lub przygniecenia stopy. Na podstawie opisu przypadku przedstawiamy leczenie zachowawcze pacjentki z pęknięciem trzeszczki w prawej stopie, stwierdzonym na podstawie RTG.
W tej samej rubryce znajdą Państwo artykuł pt. „Ćwiczenia izometryczne. Kiedy i jak stosować?”. Ta uniwersalna forma ćwiczeń sprawdzi się u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od zaawansowania choroby. Ćwiczenia izometryczne są bezpieczne, nie istnieje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, czy jakiegokolwiek niebezpieczeństwa związanego z ich niepoprawnym wykonaniem. Eksperci zachęcają do uwzględnienia ćwiczeń izometrycznych w terapii ze względu na efekty, które gwarantuje ich systematyczne wykonywanie.
W aktualnym numerze omawiamy także problem, jakim jest dystonia uogólniona. Choroba ta „zaliczana jest do grupy zaburzeń układu pozapiramidowego i stanowi jedną z form ruchów mimowolnych”. Wyróżnia się dystonie ogniskowe, odcinkowe i uogólnione, które są najtrudniejsze w procesie usprawniania, a na których skupiamy się w tekście. Dystonia uogólniona wymaga postępowania fizjoterapeutycznego w postaci m.in. kinezyterapii, ćwiczeń rozluźniających oraz wzmacniających i rozciągających określone mięśnie czy zaopatrzenia ortopedycznego.
Zachęcamy również do zapoznania się z informatorem skierowanym do rodziców i opiekunów osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Opisane zostały w nim problemy funkcjonalne pacjentów, fizjoterapia oraz możliwość wykorzystania urządzeń rehabilitacyjnych w terapii.