Używany powszechnie do tej pory sposób usprawniania ruchowego stawów polega głównie na mozolnej i długotrwałej walce z samym z sobą – walce, która jest zazwyczaj męcząca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wielokrotnie powtarzane ruchy w długim przedziale czasowym zniechęcają pacjenta do kontynuacji ćwiczeń, bowiem brakuje mu bodźców mobilizujących do podjęcia większego i bardziej wytężonego wysiłku. Gwarancją każdego sukcesu jest wyznaczenie celu i wytyczenie określonej drogi do osiągnięcia pozytywnych rezultatów, a motorem skuteczności terapii – silna wola i motywacja pacjenta.
Do końcowego sukcesu udanej rehabilitacji przyczynia się doping, rywalizacja oraz unaocznienie pacjentowi stałego postępu w zastosowanej terapii.
Realizację powyższych warunków zapewnia, a zarazem uatrakcyjnia urządzenie elektroniczne „Mobilizator – zakresu ruchu”. Ma on za pomocą zastępczego sprzężenia zwrotnego (biofeedback) [1–3] dopingować do szybkiego postępu w zwiększaniu ruchomości stawu.
POLECAMY
Wykonując ćwiczenie stawu, w końcowej fazie ruchu, pacjent słyszy sygnały dźwiękowe o zwiększającej się intensywności. Równocześnie może zaobserwować punkty świetlne uplasowane progresywnie na tzw. ścieżce postępu (rys. 1).
Sygnały akustyczne i wizualne mają za zadanie mobilizować pacjenta do przekroczenia dotychczasowej bariery ruchowej ćwiczonego stawu. Jednocześnie zaliczenie ćwiczenia zostaje zarejestrowane na monitorze urządzenia. W ten sposób pacjent otrzymuje na bieżąco informacje o swoich możliwościach oraz postępie w procesie rehabilitacji. Również samo ćwiczenie jest dla niego znacznie atrakcyjniejsze, a stała informacja o progresie rehabilitacji staje się dodatkowym czynnikiem motywującym.
Dzięki urządzeniu pacjent jest w stanie wyznaczać sobie nowe cele i nowe wyzwania, ponieważ może monitorować swój progres na tzw. ścieżce postępu:
- wizualnie – w postaci wzrastającej progresywnie (punktów lub animacji komputerowej,
- akustycznie – w postaci emitowanej przez urządzenie narastającej głośności i częstotliwości dźwięku.
Efektem końcowym ćwiczenia jest zaliczenie wyrażone kolejną cyfrą na ekranie monitora.
W taki właśnie sposób urządzenie aktywizuje chorego do przełamania bariery psychiczno-bólowej podczas rehabilitacji ruchowej stawów, a tym samym skraca proces usprawniania.
Wymierne efekty terapeutyczne uzyskuje się za pomocą zastosowania specjalnego oprogramowania „zapamiętującego” maksymalny zakres ruchu w stawie dla danej serii ćwiczeń, tworząc tzw. wzorzec i podnosząc pułap ruchu do punktu, do którego dąży pacjent.
Do osiągnięcia pełnego sukcesu w procesie rehabilitacji potrzebna jest silna wola i motywacja, którą pacjent może uzyskać, wyznaczając sobie konkretny cel (punkt), do którego będzie zmierzał podczas wykonywania ćwiczeń terapeutycznych.
Dzięki urządzeniu chory na bieżąco otrzymuje informacje o swoich możliwościach wysiłkowych i postępie rehabilitacji, przez co sam proces usprawniania staje się znacznie atrakcyjniejszy.
Dodatkową zaletą „Mobilizatora” jest fakt, że wyrabia on większe poczucie odpowiedzialności za wynik własnego usprawniania. Wyposażony w środki mobilizujące pacjent potrzebuje jedynie chęci i cierpliwości, aby powrócić do pełnej sprawności w stosunkowo krótkim czasie.
Siła woli i motywacja wsparte dopingiem wizualnym i akustycznym odgrywają najważniejszą rolę w początkowej fazie usprawniania, w której zachodzi potrzeba przełamania bariery psychiczno-bólowej.
„Mobilizator” przeznaczony jest właśnie do takich przypadków. Należy przyjąć, że urządzenie przydatne będzie nie tylko we wszelkiego rodzaju ortopedycznych dysfunkcjach narządu ruchu, ale również w reumatologii (ruchomość stawów), neurologii (porażenia), pulmonologii (usprawnianiu układu oddechowego), redresji blizn pooparzeniowych, a nawet w korekcji wad postawy.
„Mobilizator” może być zastosowany do:
- ćwiczeń wolnych,
- ćwiczeń z oporem,
- ćwiczeń w odciążeniu.
Wyobraźnia i doświadczenie fizjoterapeuty będą również siłą napędową do przyjęcia różnorodnych zastosowań urządzenia.
Atrakcyjny dla chorego sposób rehabilitacji ruchowej stawów znajdzie zastosowanie w szpitalach, ośrodkach, przychodniach i gabinetach oraz w najsłabszym ogniwie usprawniania, tj. w warunkach domowych.
Dotychczasowe wstępnie prowadzone badania potwierdzają, że:
- urządzenie jest chętnie stosowane przez pacjentów,
- uatrakcyjnia ćwiczenia,
- odwraca uwagę od bólu, zmniejszając cierpienie,
- skraca czas rehabilitacji.
Na podstawie powyższych założeń, teorii i praktycznych doświadczeń powstały dwa typy urządzeń.
Mobilizator oparty na podczerwieni i słabym świetle lasera
Urządzenie funkcjonuje...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!