Badanie i terapia stawu łokciowego według zasad koncepcji MAITLAND®
Temat miesiąca czterdziestego czwartego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Rola kontroli ustawienia łopatki w funkcjonowaniu stawu ramienno-łopatkowego według koncepcji Kinetic Control na podstawie pacjenta poruszającego się na wózku inwalidzkim. Opis przypadku”. Przedstawiamy Państwu przypadek 56-letniego pacjenta, który od 22 lat porusza się na wózku inwalidzkim w wyniku wypadku komunikacyjnego, skarżącego się na ból w stawie barkowym.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące zagadnienia:
W rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” prezentujemy, jak koncepcja Maitland może być wykorzystana w badaniu i terapii stawu łokciowego. Najczęstszym problemem w tym obszarze jest tzw. łokieć tenisisty. Ważne w tym wypadku jest odnalezienie przyczyn urazu.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy artroskopową rekonstrukcję więzadła krzyżowego przedniego. „Na etapie fizjoterapii 1,5–2 miesięcy od zabiegu głównymi celami są: osiągnięcie pełnego zakresu ruchu, dalszy trening siły mięśniowej w większym zakresie ruchu (do 120°), trening propriocepcji zawierający ćwiczenia dynamiczne, rozwój kontroli nerwowo-mięśniowej oraz wprowadzenie elementów sportowych charakterystycznych dla hobby lub uprawianej dyscypliny sportowej” – pisze ekspert. W artykule pt. „Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Zasady fizjoterapii. Cz. III” opisujemy także pozostałe elementy, które powinny być stosowane aż do zakończenia leczenia.
W aktualnym numerze wyjaśniamy także, dlaczego terapia powięziowa jest przydatna w fizjoterapii sportowej. Autorka artykułu zwraca uwagę na powtarzalność i precyzję pewnych ruchów w konkretnych dyscyplinach sportowych. To z kolei prowadzi do przeciążenia danych struktur. Z tekstu dowiedzą się Państwo w jaki sposób i w jakim celu można wykorzystać terapie powięziowe dla dobrego stanu zdrowia sportowców.
Terapia Cranio-Sacralna sprawdzi się w niemalże każdym schorzeniu, ze względu na fakt, że wykorzystuje ona procesy samouzdrawiania, prawidłowy przepływ płynów, a przy tym dociera do przyczyn choroby. „Wskazaniem do terapii jest przewlekły ból – nie tylko w obrębie czaszki, przebyty zabieg chirurgiczny oraz inne urazy, w szczególności kręgosłupa” - wskazuje ekspert. Ponadto istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do stosowania terapii Cranio-Sacralnej, przy czym są one zależne od umiejętności terapeuty. W tekście przybliżamy Państwu te informacje oraz załączamy opis przypadku.
Zawartość dostępna online
Nowoczesne metody fizjoterapii
Badanie i terapia stawu łokciowego według zasad koncepcji MAITLAND®
Temat miesiąca
Rola kontroli ustawienia łopatki w funkcjonowaniu stawu ramienno-łopatkowego według koncepcji KINETIC CONTROL na podstawie pacjenta poruszającego się na wózku inwalidzkim
Z praktyki gabinetu
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Zasady fizjoterapii.
Dokumentowanie, obiektywizacja i monitorowanie postępów leczenia
Terapia powięziowa w sporcie
Z praktyki gabinetu
Wpływ leków na czynniki kinezyterapeutyczne wykorzystywane w procesie fizjoterapeutycznym
Zastosowanie krioterapii w urazach sportowych
Artroskopowa rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Zasady fizjoterapii.
Lekki dotyk, głębokie oddziaływanie Terapia CranioSacralna Upledgera
Rehabilitacja chorych w rezydualnym stadium mózgowego porażenia dziecięcego z wykorzystaniem kombinezonu „Adeli"