Stożek rotatorów to zespół czterech mięśni biegnących od łopatki do kości ramiennej. Pokrywają one głowę kości ramiennej i odgrywają zasadniczą rolę w stabilizacji barku. Mięśnie wchodzące w skład kompleksu to [11]:
REKLAMA
- mięsień podgrzebieniowy,
- mięsień nadgrzebieniowy,
- mięsień podłopatkowy,
- mięsień obły mniejszy [4].
Mięśnie te są dynamicznymi stabilizatorami oraz wykoują ruchy w stawie ramiennym [4, 16, 17].
Uszkodzenie mięśni w obrębie stożka rotatorów
Większość uszkodzeń mięśni w obrębie stożka rotatorów nie jest konsekwencją nagłego urazu. Znacznie częściej do takich uszkodzeń przyczyniają się kumulowane w czasie zmiany strukturalne tkanek miękkich wynikające pierwotnie z zespołu cieśni podbarkowej lub z progresji schorzeń stożka rotatorów [14]. Uszkodzenia takie zdarzają się statystycznie najczęściej u grupy osób powyżej 40. roku życia, wykonujących zawodowo lub stale czynności z ustawionymi kończynami górnymi nad głową oraz u sportowców takich jak siatkarze, pływacy czy piłkarze ręczni. Ze względu na to, że nie wszystkie osoby zaliczane do wyżej scharakteryzowanej grupy doświadczają zespołu ciasnoty podbarkowej, należy się zastanowić nad przyczynami powstawania tego zaburzenia [2, 6, 9].
Opis przypadku - badanie podmiotowe
Pacjent, lat 56, poruszający się od 22 lat na wózku inwalidzkim w następstwie wypadku komunikacyjnego, w trakcie którego doznał uszkodzenia rdzenia kręgowego. Do lekarza zgłosił się z dolegliwościami bólowymi w stawie barkowym nasilającymi się głównie w trakcie próby podniesienia kończyny nad głowę (podczas zgięcia i odwiedzenia powyżej 90°), przy transferach (z wózka i na wózek) oraz z ogólnym osłabieniem kończyny górnej. W znaczny sposób utrudniało to pacjentowi funkcjonowanie w życiu codziennym. Lekarz stwierdził uszkodzenie stożka rotatorów, a badanie ultrasonograficzne (USG) potwierdziło naderwanie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego. Pacjent został skierowany na kinezyterapię w celu podjęcia leczenia zachowawczego. Rehabilitację rozpoczęto 22 kwietnia 2013 r. Diagnostykę i program usprawniania opracowano i wykonano na podstawie koncepcji Kinetic Control, uzupełniając proces leczenia p...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!