Temat miesiąca czterdziestego piątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Trening kontroli motorycznej w bocznym przyparciu rzepki. Opis przypadku. Część II”. Zapoznamy Państwa z oceną mięśni odpowiedzialnych za postawę i prawidłowe ustawienie rzepki w stawie rzepkowo-udowym oraz treningiem mięśni mającym na celu wyrównanie dysbalansu.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” przedstawiamy artykuł pt. „Badanie i terapia dłoni według zasad koncepcji Maitland”. Ze względu na złożoną budowę, dłoń narażona jest na urazy i patologie. „Kompleks stawów dłoni to skomplikowany układ o bardzo delikatnej strukturze i różnorodnych funkcjach. Dłoń służy do wykonywania wielu różnych ruchów” – tłumaczy ekspert. Pacjenci najczęściej cierpią na syndrom cieśni nadgarstka, chorobę zwyrodnieniową stawów kciuka i kompleksowy zespół bólu regionalnego. W artykule znajdą Państwo informacje dotyczącego tego, jak koncepcja Maitland sprawdza się w leczeniu tych problemów.
„Reumatoidalne zapalenie stawów to przewlekła, zapalna, immunologicznie zależna choroba układowa tkanki łącznej. Charakteryzuje się nieswoistym, symetrycznym zapaleniem stawów, obecnością zmian pozastawowych oraz występowaniem licznych powikłań układowych prowadzących do niepełnosprawności, a w stadium zaawansowanym – do trwałego kalectwa” – pisze ekspert. Będą mogli zapoznać się Państwo z obrazem zmian stawowych i pozastawowych, a także diagnostyką i leczeniem w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Choroba ta wymaga kompleksowego postępowania oraz szczegółowego planu leczenia, który w pełni odpowiada na potrzeby pacjenta i jest regularnie modyfikowany. Ponadto osoby cierpiące na reumatoidalne zapalenie stawów powinny korzystać z rehabilitacji, która opóźnia rozwój choroby i poprawia sprawność, a co za tym idzie samodzielność i umożliwia codzienne funkcjonowanie.
W aktualnym numerze zachęcamy także do zapoznania się z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi fizjoterapii osób starszych. Eksperci wskazują, że najczęstszą przyczyną bólu są zmiany w układzie ruchu, przede wszystkim choroba zwyrodnieniowa dużych stawów kończyn. Fizjoterapia osób starszych ma na celu przede wszystkim zmniejszenie bólu, ale także uzyskanie minimum samodzielności. Fizjoterapeuta powinien umieć również odpowiednio zmotywować pacjenta.
Zespoły otępienne wyróżnia zaburzenie wyższych funkcji korowych jak np. pamięć, myślenie, rozumienie, zdolność uczenia się. Tym deficytom poznawczym i neurologicznym towarzyszą zaburzenia psychopatologiczne i behawioralne. W artykule pt. „Zespoły otępienne i choroba Alzheimera a fizjoterapia” wymienione zostały fazy otępienia oraz rodzaje: pierwotne i wtórne, a także ich przyczyny. Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku osób z demencją spowalnia procesy destrukcyjne w ośrodkowym układzie nerwowym, podtrzymuje sprawność fizyczną oraz redukuje wspomniane zaburzenia psychopatologiczne i behawioralne.