Między 25. a 32. tygodniem ciąży zwiększa się pojemność wyrzutowa serca i objętość krwi krążącej o 30%. Zwiększa się także wentylacja płuc i wymiana gazowa. To przystosowanie ciążowe stwarza w organizmie kobiety dobre warunki do stymulacji specjalnymi ćwiczeniami ruchowymi. Wiadomo, że terapeutyczne właściwości odpowiednio dobranych ćwiczeń ruchowych wpływają na optymalne przygotowanie kobiet do kolejnych tygodni ciąży i do porodu [5, 6].
REKLAMA
Poprzez właściwie dobrane ćwiczenia ruchowe u kobiet ciężarnych zapobiega się takim uciążliwościom, jak: obrzęki, zastoje żylne czy kurcze łydek. Systematyczne stosowanie ćwiczeń ruchowych, a szczególnie oddychania torem brzusznym, wpływa dodatnio na wydolność układu oddechowego i krążeniowego, stwarzając dobre warunki do dotlenienia organizmu matki oraz dziecka. Wzrasta tym samym przemiana materii, co zapobiega gromadzeniu się tłuszczu, a w konsekwencji – nadmiernej zwyżce masy ciała matki. Umiejętnie dozowany ruch łagodzi takie zaburzenia, jak: bóle głowy, mdłości, złe samopoczucie [3– 6].
Korzyści wynikające z ćwiczeń ruchowych
Ze względu na wzrastającą ciążę następuje fizjologiczne rozluźnianie się więzadeł spojenia łonowego, stawów krzyżowo-biodrowych, chrząstek międzykręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz rozciąganie się mięśni brzucha. Zmniejsza się zdolność utrzymania prawidłowej postawy, powodując zmiany w statyce ciała ciężarnej. Środek ciężkości przesuwa się do przodu, co jest kompensowane odchyleniem się górnej części tułowia kobiety. Dochodzi do większego przodopochylenia miednicy i zwiększenia głębokości lordozy. Stan ten wywołuje napięcie mięśni krótkich kręgosłupa w odcinku krzyżowo-lędźwiowym oraz częste występowanie dolegliwości bólowych [3–5]. Odpowiednio stosowane ćwiczenia ruchowe zapobiegają również nadmiernemu rozciąganiu się mięśni brzucha, a tym samym wpływają na optymalne utrzymanie prawidłowej statyki ciała [5].
Kinezystymulacja w okresie ciąży – postępowanie psychoprofilaktyczne
Profilaktyczne i terapeutyczne właściwości odpowiednio dobranych ćwiczeń ruchowych wpływają na optymalne przygotowanie kobiet do kolejnych tygodni ciąży i do porodu. Decyzję o przystąpieniu do ćwiczeń specjalnych podejmuje lekarz. Wskazaniem do wykonywania ćwiczeń jest fizjologiczny przebieg ciąży. Ćwiczenia prowadzi się również w niektórych przypadkach ciąży patologicznej, lecz indywidualnie i z ograniczeniem [5].
Dobór metod postępowania ruchowego zależy również od zaawansowania ciąży. W trakcie pierwszych czterech miesięcy, w czasie których ciąża nie jest stabilna, nie stosuje się ćwiczeń specjalnych. Wprawdzie poleca się kobietom ciężarnym uprawiającym sport utrzymanie dotychczasowego trybu życia, w tym kon...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!