Wykorzystanie tworzyw termoplastycznych Orfit ® do wykonania indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego
Temat miesiąca czterdziestego szóstego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Skolioza idiopatyczna czy wada wrodzona?”. Skolioza ponownie pojawia się na łamach naszego czasopisma, ze względu na częste występowanie tego problemu.
Terapeuta powinien potrafić odróżnić wrodzoną deformację kręgosłupa od częstej skoliozy idiopatycznej. W najnowszym artykule przedstawiamy objawy kliniczne wad wrodzonych, które pomagają w rozróżnieniu, a także ich podział wraz z opisem. Eksperci w najnowszym numerze wskazują także na ograniczone możliwości leczenia oraz konieczność operacyjnego leczenia wad progresujących.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Ćwiczenia w wodzie oraz pływanie jako forma korekcji skolioz uzupełniająca leczenie metodą FED”. Ćwiczenia w wodzie wyróżnia działanie korekcyjne, ale też drobnoustrojowe i ogólnowzmacniające. „Siły działające na ciało człowieka w wodzie mają wpływ na pracę układów i narządów wewnętrznych organizmu oraz powodują wzmożoną pracę układu mięśniowo-szkieletowego. Nakładu pracy mięśniowej wymaga również utrzymanie równowagi statycznej w wodzie” – pisze ekspert. Należy pamiętać, że skolioza idiopatyczna jest przyczyną asymetrycznej budowy ciała, co wpływa na asymetryczny rozkład sił.
W dziale „Z praktyki gabinetu” przedstawiamy również przykład rehabilitacji kardiologicznej w chorobie, jaką jest przewlekła niewydolność serca. To warte uwagi narzędzie, o którego znaczeniu często się zapomina. Powinna być ona elementem kompleksowego leczenia, pod warunkiem, że parametry treningu zostaną właściwie dobrane. Rehabilitacja kardiologiczna poprawia wydolność fizyczną, jakość życia i koryguje czynniki ryzyka chorób.
W tej samej rubryce omawiamy zabieg krioterapii, znany już od tysięcy lat. „Stosuje się ją przede wszystkim w celu pobudzenia określonych procesów fizjologicznych oraz zniszczenia patologicznie zmienionych tkanek” – tłumaczy autorka. W dziale „Z praktyki gabinetu” przedstawiamy wskazania i przeciwwskazania do krioterapii.
„Neuroforma to stanowisko do ćwiczeń składające się z komputera zawierającego oprogramowanie Neuroforma, kamery komputerowej 3D oraz telewizora LCD 40” – pisze ekspert. To nowatorskie wsparcie rehabilitacji neurologicznej, wykorzystująca elementy wirtualnej rzeczywistości. W najnowszym artykule prezentujemy sposób i możliwości korzystania z Neuroformy.
W rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” omawiamy, jak koncepcja Kinetic Control sprawdza się w integracji dysfunkcji ruchowej na poziomie obręczy biodrowej i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Ponadto ponownie na łamach naszego czasopisma pojawia się koncepcja Maitland, tym razem w badaniu i terapii kręgosłupa piersiowego i klatki piersiowej.
Zawartość dostępna online
Artykuł sponsorowany
Wykorzystanie tworzyw termoplastycznych Orfit ® do wykonania indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego
Rehabilitacja kontuzji sportowej stawu biodrowego z wykorzystaniem taśm Kinesio ®Tex według pomysłu dr. Kenzo Kase
Nowoczesne metody fizjoterapii
Integracja dysfunkcji ruchowej na poziomie obręczy biodrowej i odcinka lędźwiowego kręgosłupa według koncepcji Kinetic Control
Badanie i terapia kręgosłupa piersiowego i klatki piersiowej według zasad koncepcji Maitland®
Temat miesiąca
Ćwiczenia w wodzie oraz pływanie jako forma korekcji skolioz uzupełniająca leczenie metodą FED
Temat miesiąca
Leczenie skolioz idiopatycznych
Skolioza idiopatyczna czy wada wrodzona?
Z praktyki gabinetu
Rehabilitacja kardiologiczna na przykładzie postępowania w przewlekłej niewydolności serca
Fizjoterapia pacjentki z obturacyjną chorobą płuc
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu krioterapii