Temat miesiąca czterdziestego siódmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Manipulacje powięziowe – nowy koncept w terapii manualnej”. To koncept terapeutyczny, który swoje podstawy opiera na badaniach nad tkanką łączną i w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Manipulacje powięziowe stworzone przez włoskiego fizjoterapeutę Luigiego Stecco to metoda znana na całym świecie. Potwierdzona jest licznymi i wieloletnimi badaniami W tekście na jej temat znajdą Państwo omówienie anatomii systemu powięziowego, wraz z definicją samej powięzi. Autor zwraca uwagę na fakt, że powięź w narządzie ruchu odkryta została stosunkowo niedawno, mimo znajomości budowy mięśnia.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Program rehabilitacji funkcjonalnej w idiopatycznej postaci poprzecznego zapalenia rdzenia kręgowego”. Schorzenie to jest następstwem zapalenia, które prowadzi do uszkodzenia neuronów rdzenia kręgowego i przechodzących przez rdzeń dróg kręgowych. W efekcie następuje porażenie mięśni szkieletowych, niedowład, zaburzenia czucia, a także uszkodzenia mięśni gładkich. W tekście przedstawiamy opis przypadku 37-letniej kobiety cierpiącej na nagły niedowład czterokończynowy. Rehabilitacja funkcjonalna opierała się na wykorzystaniu metody PNF oraz NDT-Bobath.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy częstą wadę kończyn dolnych u dzieci, czyli stopy płaskie. „Celem pracy było przedstawienie wzajemnych relacji czynnościowych w obrębie łańcucha kinematycznego kończyn dolnych, miednicy i kręgosłupa. Ich poznanie może okazać się przydatne w określeniu kierunku korekcji stóp płaskich i związanych z nimi zaburzeń osi kończyn dolnych” – wskazuje ekspert.
W aktualnym numerze prezentujemy także artykuł pt. „Usprawnianie lecznicze osób chorych na stwardnienie rozsiane”. To choroba o nieznanych przyczynach, co uniemożliwia zastosowanie skutecznego leczenia przyczynowego. Podstawą jest leczenie objawowe, w tym farmakoterapia, psychoterapia oraz fizjoterapia. Stwardnienie rozsiane wymaga postępowania, które nie pogorszy stanu choroby.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” omawiamy, jak koncepcja Maitland może być wykorzystana w badaniu i terapii kręgosłupa szyjnego. Autor podkreśla, że terapeuci często obawiają się wykonywania badań manualnych oraz ruchami czynnymi, zwykle ze względu na słabą znajomość anatomii tego odcinka.