Podologia – w trosce o stopy
Podologia to dziedzina wiedzy z pogranicza medycyny, fizjoterapii i kosmetologii. W Polsce jest jeszcze mało popularna. Jednak dolegliwości związane z chorobami, urazami i deformacją stóp to jedne z najczęściej występujących czynników utrudniających, a nawet w znacznym stopniu upośledzających codzienne funkcjonowanie.
REKLAMA
Schorzenia i dolegliwości stóp można wymieniać bez końca – począwszy od różnorodnych urazów mechanicznych, chorób skóry, kości i stawów, przez choroby ogólnoustrojowe, które wpływają na narząd ruchu (cukrzyca, reumatyzm) i schorzenia o charakterze ortopedycznym (wadliwe ustawienie stopy, haluksy, palce krogulcze), aż do zmian, takich jak: odciski, modzele, brodawki, wrastające paznokcie, rozpadliny na piętach, a także nadpotliwość czy marznięcie stóp.
Poszerzenie oferty gabinetu fizjoterapeutycznego o usługi z zakresu podologii może się okazać strzałem w dziesiątkę, tym bardziej, że – z racji posiadanego wykształcenia – fizjoterapeuci znacznie łatwiej przyswajają wiedzę podologiczną niż na przykład kosmetolodzy.
– Już po 3–4 miesiącach stażu takie osoby mogą z powodzeniem podjąć samodzielną pracę – zapewnia Magdalena Hafezi-Chojecka, dyplomowany podolog, właścicielka Centrum Podologicznego. Specjalistyczne kursy prowadzone pod egidą Centrum odbywają się w Łodzi, Rzeszowie i Tarnowie.
Listę propozycji, jakie mogą znaleźć się w podologicznej ofercie gabinetu fizjoterapeutycznego, otwiera usługa wykonania indywidualnych korygujących wkładek do obuwia, które są wytapiane na miejscu, w gabinecie, w specjalnym piecu. Procedurę poprzedza badanie stóp pacjenta i przeprowadzenie z nim szczegółowego wywiadu. Oprócz wkładek w celu korekcji deformacji można również zaoferować kliento...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!