Temat miesiąca czterdziestego ósmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Postawa swayback. Ocena, analiza i terapia według koncepcji Kinetic Control”. Zespół ekspertów wskazuje na zmianę trybu życia człowieka, który do tej pory pracował przede wszystkim fizycznie i większość czasu spędzał w ruchu.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Gdy pojawia się ból pacjenci zwykle sięgają po leki przeciwzapalne, nie znając jego źródła. Autor artykułu pt. „Magnetoterapia – bezpieczna alternatywa w walce z bólem” zauważa, że metody fizykalne mogą skutecznie rozwiązać problem bólu. Zwraca przy tym uwagę na magnetoterapię, która jest coraz popularniejsza. „Pole magnetyczne ze względu na zdolność swobodnego przenikania przez większość ośrodków z łatwością dociera do źródła dolegliwości, jednocześnie uśmierzając ból” – wskazuje ekspert. Magnetoterapia dobrze sprawdza się w schorzeniach układu kostno-stawowego, nerwowego czy traumatologii.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Konflikt panewkowo-udowy. Postępowanie fizjoterapeutyczne po leczeniu operacyjnym”. Eksperci tłumaczą, że konflikt panewkowo-udowy może być źródłem rozwoju wczesnych zmian zwyrodnieniowych w większości niedysplastycznych stawów biodrowych. W tekście przedstawiamy obszerny opis leczenia i przypadku oraz rehabilitację po operacji wraz z bogatą dokumentacją zdjęciową.
W tej samej rubryce omawiamy zespół cieśni nadgarstka z diagnostyką i stosowanymi w tym przypadku metodami fizykalnymi. To stan chorobowy zaliczany do neuropatii, wywoływany przez przewlekły ucisk nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Usprawnianie zespołu cieśni nadgarstka przysparza wiele trudności ze względu na budowę anatomiczną z ciasnymi przestrzeniami i warunkami unaczynienia. Zespół cieśni nadgarstka wymaga działań przeciwbólowych, przeciwobrzękowych i przeciwzapalnych.
Zachęcamy również do zapoznania się z działem „Nowoczesne metody fizjoterapii”, w którym prezentujemy, jakie zastosowanie diagnostyka ultrasonograficzna znajduje w zakresie stawu barkowego. Warto zauważyć, że diagnostyka ultrasonograficzna jest bezpieczna, szybka i nieinwazyjna. Pozwala to na kontrolę efektów leczenia zawsze, kiedy jest to konieczne. W przypadku USG stawu barkowego należy przestrzegać schematu badania, by nie pominąć struktury obręczy barkowej. W tekście znajdą Państwo opis badania.
Polecamy również lekturę tekstu pt. „Badanie i terapia stawu skroniowo-żuchwowego wg zasad koncepcji Maitland”. Problemy w obrębie tych stawów wywołane są zwykle przez jedzenie, ziewanie, żucie czy gryzienie. W tekście prezentujemy listą kontrolną badania funkcjonalnego. Należy zauważyć, że koncepcja Maitland zakłada płynne przejście badania w terapię. Zaprezentowana w aktualnym numerze terapia stawu skroniowo-żuchwowego opatrzona została bogatą dokumentacją zdjęciową.