Temat miesiąca czterdziestego dziewiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Goal-directed therapy – terapia nakierowana na cel w kontekście współczesnego podejścia neurorozwojowego NDT-Bobath – opis przypadku”. Autorka przedstawi Państwu swoją pracę z 2-letnim dzieckiem z małogłowiem i złożonymi zaburzeniami rozwojowymi.
Poprawa funkcji to obecnie podstawa w usprawnianiu dzieci z wczesnym uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego. Najpopularniejsze terapie oparte na teoriach motorycznego uczenia się to terapia zorientowana na osiągnięcie celu (goal-directed therapy), terapia funkcjonalna (functional therapy) i terapia zorientowana na aktywność (activity-oriented therapy).
Na podstawie przypadku omawiamy goal-directed therapy. Godnym uwagi punktem w określeniu celu terapii jest nagranie video, które poddano analizie z rodzicami dziecka. W tekście przedstawiono obszary, w których chciano uzyskać poprawę w ciągu 4 miesięcy. Terapia była realizowana zgodnie z koncepcją NDT-Bobath.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Zasady kinezyterapii skręceń stawu skokowo-goleniowego. Badanie dla potrzeb fizjoterapii”. Uraz ten występuje bardzo często, szczególnie wśród osób uprawiających sport. Może on doprowadzić do „nietrwałego lub trwałego uszkodzenia struktur anatomicznych tworzących staw skokowo-goleniowy”. Skręcenie stawu skokowo-goleniowego może nastąpić w przypadku nadmiernego odwrócenia bądź nadmiernego wywrócenia stopy czy powtarzających się mikrourazów. Ekspert przedstawi Państwu, jak powinna przebiegać kinezyterapia w takim przypadku.
Ból mięśniowo-powięziowy to „zbiór objawów pochodzenia mięśniowego, czuciowego, motorycznego i autonomicznego, związanych z aktywnością mięśniowo-powięziowych punktów spustowych (MPPS)”. Autor zwraca uwagę na pracę z tym bólem z uwzględnieniem aktualnej wiedzy w tej kwestii. Próbuje również przedstawić różnorodne aspekty bólu mięśniowo-powięziowego, podkreślając przy tym istnienie skutecznych systemów pracy w tym przypadku oraz brak kierunku postępowania długofalowego dla terapeutów.
Ponadto w dziale z „Praktyki gabinetu” przedstawiamy problem, jakim jest oddzielająca jałowa martwica chrzęstno-kostna stawu kolanowego, która dotyczy osób dorosłych, a przede wszystkim mężczyzn. Tekst zawiera opis przypadku, objawy kliniczne oraz leczenie operacyjne.
W tej samej rubryce znajdą Państwo artykuł pt. „Kompleksowa terapia przeciwobrzękowa – redukcja obrzęku. Opis przypadku”. Autorzy prezentują terapię, którą można przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Zapoznają czytelników z manualnym drenażem limfatycznym, bandażowaniem drenującym, metodą kinesiology tapingu, kinezyterapią oraz bardzo ważną edukacją w tym zakresie.