Temat miesiąca pięćdziesiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Medial tibial stress syndrome (MTSS, Shin Splints) częsty problem u biegacza, opis przypadku”. MTSS to ból na środku i dolnej powierzchni po przyśrodkowej stronie piszczeli, czyli tzw. przeciążenie piszczeli.
Shin Splints to problem zwany także sztywną łydką. Osobom dotkniętym tym bólem najbardziej dokucza właśnie MTSS. W najnowszym numerze przedstawiono przypadek kobiety skarżącej się na tępy, głęboki ból na końcu i początku biegu, po wewnętrznej stronie łydki do kostki przyśrodkowej. Pacjentka była wysportowana, biegała od kilku lat. Stwierdzono u niej niewielką zwiększoną pronację lewej stopy. Objawy wywoływał wyprost grzbietowy stopy lewej z dociskiem przez pacjentkę i zgięciem kolana, a okolica przyśrodkowa łydki przylegająca do tylnej krawędzi piszczeli była bolesna podczas palpacji.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Choreoterapia to temat wciąż nieznany terapeutom, chociaż terapia tańcem należy do szerokiego nurtu arteterapii, czyli terapii przez sztukę. W choreoterapii ważna jest nie nauka kroków i zasady techniczne, a taniec naturalny. Pozwala on na pozbycie się stresu i napięć, niezależnie od wieku i poziomu sprawności pacjenta. Choreoterapia zakłada, że wszyscy uczestnicy terapii są równi, a terapeuta nie wyróżnia osób o większych zdolnościach ruchowych. W najnowszym numerze przybliżamy Państwu tę niedocenianą metodę, opisując przykładową sesję dla osób z zaburzeniami emocjonalnymi i neurotycznymi.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Fizjoterapia dysfagii u chorych ze schorzeniami neurologicznymi”. „Dysfagia wiąże się z dyskomfortem życia oraz utratą masy ciała powodującą wyniszczenie organizmu” – pisze ekspert. Wskazuje przy tym, że dysfagia wymaga współpracy fizjoterapeuty z lekarzem, psychologiem oraz logopedą i pielęgniarką. Pomaga ona w zapobieganiu groźnym powikłaniom.
W tej samej rubryce omawiamy aktualny temat, czyli żywienie i suplementację w sporcie. Coraz więcej osób jest świadomych znaczenia odpowiedniej diety, mającej wpływ na poprawę rezultatów treningu. Nasz ekspert wskazuje, że suplementacja w sporcie, szczególnie wyczynowym jest niezbędna. Ważne jest jednak, by suplementy były wprowadzone do diety z pomocą dietetyka lub lekarza.
Ponadto w najnowszym numerze naszego czasopisma znajdą Państwo m.in. przedstawienie ortezy Malleo TriStep oraz artykuł opisujący ból odcinka lędźwiowego wraz z mechanizmem segmentarnej ochrony stawów kręgosłupa. Analizujemy także rytm łopatkowo-ramienny wg Kinetic Control.