Temat numeru pięćdziesiątego pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Odkręgowe bóle głowy – perspektywa osteopatyczna”. Odkręgowe bóle głowy to trudny problem diagnostyczny, w którym dostępne jest tylko objawowe leczenie. Autor wskazuje, że pomocna w tym przypadku może być terapia osteopatyczna, która ma też znaczenie profilaktyczne.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Często bóle głowy zmuszają pacjentów do poszukiwania pomocy u lekarza. Oczekują oni rozwiązania tego dość powszechnego problemu, jednak okazuje się, że diagnostyka różnicowa w tym wypadku jest trudna i wymaga bardzo bogatej wiedzy z zakresu anatomii, patofizjologii i farmakologii. Ekspert zauważa także, że często bóle głowy są trudne do odróżnienia, mimo określonych kwalifikacji. W artykule znajdą Państwo opis pierwotnych bólów głowy, jak migrena czy napięciowe bóle głowy oraz tego, jak manipulacja powięzi sprawdza się w tym przypadku.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy artrogrypozę i przykład postępowania rehabilitacyjnego w jej przypadku. „Artrogrypoza, czyli Arthrogryposis Multiplex Congenita (AMC), jest schorzeniem wrodzonym, w którym pełny obraz choroby występuje zaraz po urodzeniu” – wskazuje ekspert. Wrodzone deformacje nie progresują, jednak utrudniają czynności stawów i aktywność mięśni, co nasila zniekształcenia ciała. Ponadto opanowanie funkcji ruchowych jest utrudnione. W artykule przedstawione zostały postacie kliniczne artrogrypozy, postępowanie lecznicze i przykłady zadań domowych dla pacjentów poruszających się z asekuracją.
Często bóle głowy są lekceważone i leczone środkami przeciwbólowymi, a jeśli poszukuje się ich przyczyny, to zwykle korzystając z kosztownych, ale i zbędnych badań. Zdarza się, że migrena w ogóle nie jest brana pod uwagę, choć to poważny problem dla pacjentów i lekarzy. W tekście pt. „Zastosowanie metody terapii czaszkowo-krzyżowej w leczeniu bólów migrenowych” autor przedstawia rozróżnienie na migrenę z aurą i bez aury, określając różnice między nimi. Zauważa również, że terapia czaszkowo-krzyżowa dobrze sprawdza się w leczeniu zaburzeń układu neurologicznego, a migrenę mogą wywoływać różnorodne czynniki, także te zaburzające funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego.
Zachęcamy także do lektury artykułu, w którym opisujemy zespół górnego otworu klatki piersiowej. Autor wskazuje na liczne metody rehabilitacji w tym przypadku, co wynika z różnorodnego obrazu klinicznego grupy pacjentów oraz braku jasno określonych wytycznych klinicznych.