Temat numeru pięćdziesiątego drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Urazy grupy tylnej mięśni uda u rugbystów. Część I: diagnostyka”. Choć w Polsce rugby jest mało popularnym sportem, warto o nim wspomnieć ze względu na wysokie ryzyko odniesienia kontuzji, z którym się wiąże. Częsty w tej dziedzinie uraz tylnych mięśni uda, na długo wyklucza zawodnika z gry, przy czym istnieje duże zagrożenie odnowienia go.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
„Choroba Parkinsona prowadzi do postępującego upośledzenia czynności ruchowych i funkcji poznawczych. Dysfunkcję ruchową można zaobserwować zarówno w przypadku kontroli posturalnej, jak i w dokładnych ruchach o charakterze” – pisze ekspert. To schorzenie, które jest coraz częstsze, co może mieć związek ze starzeniem się polskiej populacji. Leczenie objawowe obejmuje farmakoterapię oraz fizjoterapię. Ocena funkcjonalna decyduje o celach terapii.
Ćwiczenia relaksacyjne w chorobie Parkinsona to ważny wstęp do ćwiczeń ruchowych i rehabilitacji logopedycznej. Powinno się je łączyć z ćwiczeniami oddechowymi. Łagodzą napięcie i sztywność, pomagają w także w poprawie funkcji motorycznych, pozytywnie wpływają na aparat mowy i pracę mięśni oddechowych. W najnowszym numerze załączamy opis przykładowych ćwiczeń relaksacyjnych.
Choroba Parkinsona często wywołuje zaburzenia oddechowe, wywołane przez sztywność i osłabienie mięśni. Ćwiczenia oddechowe mogą przynieść pacjentom znaczną ulgę i poprawić ich jakość życia. Fizjoterapeuta powinien korygować błędne wzorce oddychania, pracować nad polepszeniem koordynacji i napięcia mięśni oddechowych, powiększać pojemność życiową płuc. Ćwiczenia oddechowe obejmują m.in. pogłębianie i wydłużanie oddechu. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym autorka opisuje konkretne ćwiczenia.
Ponadto w dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł dotyczący problemu, jakim jest okołoporodowe porażenie splotu barkowego. Uszkodzenie splotu ramiennego dotyczy przede wszystkim dużych dzieci powyżej 4 kg. Zagrożone są również dzieci matek chorych na cukrzycę czy z przenoszonych ciąż. Także użycie kleszczy podczas powikłanego porodu może wywołać ten uraz. Wówczas dochodzi do uszkodzenia lub przerwania splotu. Eksperci prezentują w tekście ćwiczenia, jakich wymaga porażenie splotu barkowego.
Państwa uwadze polecamy również tekst pt. „Rehabilitacja funkcjonalna pacjenta po urazie rdzenia kręgowego z wtórną tetraplegią część I”. To ważny i aktualny temat ze względu na rosnącą liczbę wypadków komunikacyjnych, które stanowią częstą przyczynę urazów rdzenia kręgowego.
Zachęcamy do zapoznania się z działem „Suplement” i artykułem pt. „Suplementacja, ruch i dieta w osteoporozie”. Autor opisuje zasady zdrowego żywienia, których należy przestrzegać, by uniknąć osteoporozy, podkreśla znaczenie aktywności fizycznej i przebywania na słońcu oraz właściwej suplementacji.