Temat miesiąca pięćdziesiątego trzeciego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Urazy grupy tylnej mięśni uda u rugbystów. Część II: Postępowanie rehabilitacyjne”. Przedstawiamy protokół rehabilitacyjny, oparty na najnowszych doniesieniach naukowych w tej kwestii.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Zespoły bólowe stawu biodrowego – perspektywa osteopatyczna”. Autor wskazuje na trudność rozróżnienia bólu stawu biodrowego od bólu okołostawowego i bólu rzutowanego na staw biodrowy ze strony stawów międzykręgowych lub stawu krzyżowo-biodrowego. Tłumaczy konieczność rozbudowanej diagnostyki obrazowej stawu biodrowego. Dowiedzą się Państwo, że leczenie osteopatyczne doceniają osoby cierpiące na ból stawu biodrowego, ponieważ mogą dzięki niemu m.in. ograniczyć przyjmowane leki.
Ponadto w rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” ponownie przywołujemy koncepcję Maitland, tym razem w badaniu i terapii obszaru miednicy. W tym przypadku wszystkie działania terapeutyczne, łącznie z autoterapią można zaliczyć do terapii. Dopuszcza się bierne mobilizacje, mobilizacje z ruchem oraz techniki stabilizacyjne. Koncepcja Maitland jest godna uwagi ze względu na fakt, że badania mogą być jednocześnie technikami leczenia.
Ponownie na łamach naszego czasopisma pojawia się problem, jakim jest skolioza idiopatyczna. Tym razem przedstawiamy rekomendacje oparte o zalecenia SOSORT 2011 w sprawie roli i miejsca fizjoterapii w tej chorobie. W artykule znajdą Państwo definicję i cechy charakterystyczne skoliozy idiopatycznej oraz opis planowania fizjoterapii.
Problem skoliozy idiopatycznej pojawia się także w tekście pt. „Zastosowanie systemu DIERS i urządzenia DIERS formetric 4D w badaniach screeningowych – program profilaktyki skolioz, wad postawy i badania postawy ciała u dzieci i dorosłych”. Autor wskazuje na częste występowanie tego problemu oraz jego społeczny i medyczny wymiar. Podkreśla też, jak duże znaczenie ma badanie wad postawy u dzieci.
W dziale „Z praktyki gabinetu” opisujemy stymulację polisensoryczną oraz polisensoryczne metody diagnozowania osób nieprzytomnych. Praca z takimi osobami wymaga od terapeuty doświadczenia, umiejętności, ale i intuicji. Ze względu na zanik wszelkich funkcji warunkowych oraz wygasanie odruchów bezwarunkowych, należy prawidłowo ocenić stan świadomości pacjenta. Stymulacja polisensoryczna służy diagnostyce, ale i terapii. Ma na celu ocenę i stymulację świadomości.
W aktualnym numerze omawiamy możliwości wykorzystania zmotoryzowanych urządzeń mechaniczno-terapeutyczne w procesie rehabilitacji narządu ruchu. Szyna CMP została stworzona specjalnie dla terapii pacjentów unieruchomionych. „Tego typu aparaty dają możliwość wykonania biernego, stopniowego i bezpiecznego dla pacjenta ruchu w stawie, zwiększając przy tym jego zakres ruchomości i wspomagając proces leczenia powierzchni stawowych oraz tkanek miękkich otaczających staw, a także modelowania blizn pooperacyjnych“.
Powracamy także do tematu choroby Parkinsona. Działania, których wymaga choroba Parkinsona – rehabilitacja, a w pierwszej kolejności właściwa diagnoza mają wspomagać jak najdłuższe zachowanie samodzielności. W najnowszym numerze omawiamy diagnostykę na potrzeby fizjoterapii.