Temat numeru pięćdziesiątego czwartego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Zasady fizjoterapii w chorobie Parkinsona: ruchy precyzyjne i mikrografia”. Pacjenci cierpiący na to schorzenie mają problemy z wykonywaniem ruchów precyzyjnych oraz mikrografią, czyli stopniowym zmniejszaniem liter podczas pisania. Rehabilitacja w chorobie Parkinsona ma na celu usprawnianie koordynacji ruchowej, podnoszenie jakości chwytu i czynności manipulacyjnych. Przedstawiamy opis ćwiczeń rozciągających oraz rozluźniających, zręcznościowych i ruchów naprzemiennych.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Wykorzystanie zmotoryzowanych urządzeń mechanicznych – terapeutycznych szyn CPM i CAM w procesie rehabilitacji narządu ruchu. Część II”. Szyna CMP ma za zadanie lepsze odżywienie chrząstki stawowej i osiągnięcie pełnej ruchomości stawowej. W tekście przedstawiamy, jak szyna CPM sprawdza się w leczeniu stawu kolanowego i biodrowego.
Rekonstrukcja więzadła krzyżowego często wiąże się z utratą możliwości ruchu po zabiegu. Najczęściej zdarza się utrata możliwości wyprostu, która jest bardzo problematyczna dla pacjenta. W najnowszym numerze przypadek na przykładzie pacjenta, który skarżył się na ograniczony zakres ruchu kończyny dolnej po przebytej operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Rehabilitacja chorych z przewlekłym niedokrwieniem kończyn dolnych – proponowany model ćwiczeń domowych”. „Przewlekłe niedokrwienie kończyn dolnych jest przejawem niekorzystnych zmian metabolicznych prowadzących do zwężenia lub całkowitego zamknięcia naczyń tętniczych przez blaszki miażdżycowe” – wskazuje ekspert. Rehabilitacja chorych z PKND obejmuje kompleksowe działanie, które wymaga współpracy zespołu leczniczego, ważna jest też odpowiednia edukacja chorego i jego rodziny. Przedstawiamy Państwu modele rehabilitacji kardiologicznej, które mogą być ograniczone pewnymi trudnościami, co jednak nie czyni ich niemożliwymi.
Polecamy także tekst dotyczący ciekawego urozmaicenia codziennej pracy terapeutycznej, jakim jest Bungy Pump walking. Kije przeznaczone do tej aktywności to techniczna modyfikacja kijów Nordic Walking, umożliwiające wielofunkcyjny trening. W tekście przedstawiamy techniki marszu w Bungy Pump walking, wskazówki co do doboru sprzętu oraz korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania marszu.