Temat numeru pięćdziesiątego piątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Fizjoterapia osób starszych. Co można zrobić?”. Chociaż nie można zatrzymać starzenia, terapeuta może wpłynąć na jakość tego czasu. Oswojenie tego procesu, sprzyja właściwemu treningowi rehabilitacyjnemu.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy, jak fizykoterapia sprawdza się w leczeniu osteoporozy. Celem rehabilitacji jest zachowanie prawidłowej siły mięśni pacjenta, która ma wpływ na polepszenie koordynacji ruchowej, prawidłowej postawy i równowagi. Te elementy wraz z poprawą ogólnej sprawności fizycznej mogą być pomocne w ochronie pacjentów przed upadkami, co ma duże znaczenie dla tej grupy chorych. By osiągnąć te elementy, leczenie osteoporozy wspiera się przede wszystkim działaniami z zakresu kinezyterapii.
Zachęcamy także do lektury artykułu, w którym opisujemy żywienie w osteoporozie. Umożliwia ono nie tylko zapobieganie chorobie, ale i łagodzenie jej objawów. Żywienie w osteoporozie wymaga dostarczania odpowiedniej ilości witamin D, K i C oraz składników mineralnych takich jak wapń, fosfor, magnez i sód.
Uszkodzenie ścięgna Achillesa to popularny uraz, który może mieć związek z siedzącym trybem życia i ograniczeniem aktywności ruchowej. W artykule zapoznają się Państwo z najczęstszymi przyczynami uszkodzenia ścięgna Achillesa i objawami jego zerwania, w tym objawami klinicznymi zerwania całkowitego, na które musi zwrócić uwagę lekarz. Autor opisuje przypadki, w których konieczne jest leczenie operacyjne i wskazuje na znaczenie fizjoterapii po zabiegu.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy także problem, jakim jest choroba de Quervaina. Polega ona na „zapaleniu pochewki ścięgnistej prostowników z grupy pierwszego przedziału obejmującego ścięgno mięśnia odwodziciela długiego kciuka i prostownika krótkiego kciuka, a czasem gałązkę powierzchowną skórną nerwu promieniowego” – pisze ekspert. Dodaje, że choroba de Quervaina wymaga przede wszystkim leczenia zachowawczego.
Na łamach naszego czasopisma przedstawiamy również, jak powinna wyglądać fizjoterapia w chorobie Parkinsona. Tym razem skupiamy się na nauce chodu zgodnie z prawidłowym wzorcem. Fizjoterapia w chorobie Parkinsona w kwestii chodu powinna rozpocząć się jak najwcześniej. Ponadto usprawnianie może odbywać się nie tylko w gabinecie i domu, ale i podczas spacerów czy umiarkowanego wysiłku fizycznego.
W rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” omawiamy specyficzną formę masażu, czyli masaż głęboki. Wyróżnia go uwzględnienie i zrozumienie warstwowego układu tkanek, co ma na celu poprawę zdolności przez rozluźnienie, wydłużenie oraz likwidację zrostów. Ponadto masaż głęboki ma na celu eliminacją nieprawidłowych wzorców ruchowych w układzie mięśniowo-powięziowym. Zachęcamy do zapoznania się z tym efektywnym sposobem terapii.
Polecamy również lekturę artykułu pt. „Rehabilitacja funkcjonalna pacjenta po urazie rdzenia kręgowego z wtórną tetraplegią. Część 2”. To kontynuacja artykułu z poprzedniego numeru, dlatego serdecznie zachęcamy do zapoznania się także z pierwszą częścią.