Od diagnozy do terapii – przebieg konsultacji w gabinecie terapeuty manualnego
Temat numeru pięćdziesiątego szóstego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Otyłość u dzieci, narastający problem”. To aktualne zagadnienie, szczególnie że polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie, co może wynikać z mniejszej aktywności fizycznej i zbyt dużej ilości przyjmowanych pokarmów.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Pochodzący z Indii masaż Shantala wykonywany na dziecku, poprawia rozwój jego zdolności poznawczych, reguluje sen, uspokaja, poprawia apetyt i zwiększa odporność. Wzmacnia więź, która nawiązuje się między matką a dzieckiem. Masaż Shantala powinien sprawiać dziecku przyjemność. W aktualnym numerze autor przekonuje, że masaż Shantala można stosować także u starszych dzieci. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dzieci niepełnosprawnych.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Chondromalacja rzepki”. Nazywane są tak nieprawidłowości w obrębie chrząstki stawowej. Problem ten dotyczy głównie młodzieży i dorosłych, w szczególności kobiet. W tekście prezentujemy przykład 28-letniej pacjentki, która doznała urazu podczas jazdy na nartach, a u której stwierdzono chondromalację rzepki II/III stopnia z bocznym przyparciem bez objawów klinicznych. Prezentujemy opis fizjoterapii w takim wypadku.
Guzki Heberdena i guzki Boucharda to zmiany występujące w chorobie zwyrodnieniowej stawów, które dotykają zazwyczaj obu dłoni. Obejmują „stawy międzypaliczkowe bliższe (guzki Boucharda) i dalsze (guzki Heberdena)”. W najnowszym numerze znajdą Państwo wskazówki co do badania dłoni i zmian, na które należy zwrócić uwagę. Ponadto szczegółowa diagnostyka zmian zwyrodnieniowych wymaga badań USG, RTG, TK, RM. Przedstawiamy także, jak może wyglądać leczenie guzków Heberdena i Boucharda w zależności od fazy choroby.
W rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł pt. „Terapia tkanek miękkich w oparciu o techniki powięziowe na przykładzie urazu mięśni kulszowo-goleniowych”. Tego typu urazy są bardzo problematyczne ze względu na powracające uszkodzenia, które uniemożliwiają osobom uprawiającym sport aktywność na długi czas. „Dwoma najczęstszymi czynnikami sprawczymi urazów tego rejonu jest brak elastyczności i zaburzenia balansu między zginaczami a prostownikami kolana oraz napięcia między prawą i lewą nogą” – tłumaczy ekspert.
Ponadto na łamach naszego czasopisma, ponownie powracamy do kwestii tego, jak powinna wyglądać rehabilitacja w chorobie Parkinsona. Tym razem skupiamy się na zaburzeniach równowagi, które choć nie są bardzo charakterystycznym objawem, wymagają uwagi. Mają one wpływ na dolegliwości oddechowe i zwiększają podatność na infekcje w tym rejonie.
Zawartość dostępna online
Artykuł sponsorowany
Od diagnozy do terapii – przebieg konsultacji w gabinecie terapeuty manualnego
Nowoczesne metody fizjoterapii
Masaż Shantala – nie tylko masaż niemowląt
Terapia tkanek miękkich w oparciu o techniki powięziowe na przykładzie urazu mięśni kulszowo--goleniowych
Temat miesiąca
Otyłość u dzieci – problem narastający w Polsce
Z praktyki gabinetu
Znaczenie wybranych metod fizykoterapii w przebiegu zmian zwyrodnieniowych palców dłoni – guzków Haberdena i Boucharda
Z praktyki gabinetu
Wykorzystanie zmotoryzowanych urządzeń mechanicznych – terapeutycznych CPM i CAM w procesie rehabilitacji narządu ruchu cz. 3 – kończyna górna
Prawne podstawy zawodu fizjoterapeuty i potrzeba ustawy o zawodzie. Część III Konieczność wydania ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
Zasady fizjoterapii w chorobie Parkinsona: stabilność postawy ciała i równowaga
Postępowanie fizjoterapeutyczne w chondromalacji rzepki