Autor: Anna Bogusz

Anna Bogusz

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Koncepcja pracy z aparatem mowy i kompleksem mięśni gnykowych u osób z porażeniem połowiczym twarzy po udarze niedokrwiennym mózgu

Zaburzenia naczyniowe mózgu, a także wynikające z nich choroby, to coraz częstsza bolączka krajów dobrze rozwiniętych. Zaraz za chorobami serca i nowotworami udar stanowi trzecią przyczynę zgonów, a bardzo często prowadzi do stałej niepełnosprawności. Pod pojęciem udaru kryje się cała specyfika upośledzenia krążenia mózgowego [1]. 

Czytaj więcej

FirstBIKE jako innowacyjna metoda terapeutyczna w dysplazji stawów biodrowych u dzieci

Powszechny problem u dzieci i niemowląt stanowią zaburzenia w funkcjonowaniu stawów biodrowych. Do tego zjawiska przyczynia się m.in. fizjologiczna niedojrzałość elementów stawu, w wyniku której bardzo łatwo o zaburzenie prawidłowej gry stawowej czyli nieodpowiednie przemieszczanie struktur względem siebie.

Czytaj więcej

Zastosowanie metody terapii czaszkowo-krzyżowej w leczeniu bólów migrenowych

Migrena należy do jednej z najczęstszych chorób neurologicznych i występuje u ok. 15% społeczeństwa. Była opisywana już w starożytności przez lekarzy greckich i rzymskich. W II wieku naszej ery Galen nadał jej nazwę łacińską (hemicrania), która wskazywała na typowy dla migreny ból występujący po jednej stronie głowy. To też było pomocne w różnicowaniu pokrewnych dolegliwości. Choroba, jaką jest migrena, stanowi obecnie duży problem dla pacjentów, ale również dla lekarzy. Mimo obszernej literatury, badań i niezwykle typowego obrazu klinicznego leczenie tej przypadłości nadal nie przynosi oczekiwanych efektów [1].

Czytaj więcej

Znaczenie wybranych metod fizykoterapii w przebiegu zmian zwyrodnieniowych palców dłoni – guzków Haberdena i Boucharda

Choroby zwyrodnieniowe należą do jednych z najczęstszych dolegliwości układu ruchu. Dochodzi do nich na skutek zaburzonej gry stawowej, a także pogorszenia się jakości i zmniejszenia ilości chrząstki stawowej, której docelową funkcją jest ochrona i amortyzowanie powierzchni stawowych. W przebiegu tej choroby na skutek destabilizacji procesów degradacji i tworzenia się chrząstki rozwija się proces zajęcia struktur okołostawowych, takich jak więzadła, ścięgna, mięśnie. W efekcie występują ograniczenia ruchomości w stawie, dolegliwości bólowe, nierzadko z wtórnymi zmianami zapalnymi (zmiany wysiękowe) o różnym nasileniu [1, 4].

Czytaj więcej