W początkowych latach życia dziecka trudno określać to jako niestabilność, ale zaniedbane może mieć poważne konsekwencje w przyszłości. Dlatego warto już na samym początku (tj. w pierwszym roku życia) zadbać o odpowiednie ułożenie stawów biodrowych, tak aby pozwolić im na systematyczny rozwój.
REKLAMA
W rzeczywistości jest to problem niedorozwoju stawów biodrowych określany mianem dysplazji. Dotyka ona aż 5% populacji noworodków, gdzie w przypadku 1% można mówić o wrodzonych zwichnięciach stawów biodrowych [4].
Dysplazja stawów biodrowych (dysplasia coxae congenita) rozumiana jest jako choroba uwarunkowana genetycznie o nie do końca wyjaśnionej etiologii, związana z niedorozwojem panewki stawowej (zbyt płytka panewka), a także słaby rozwój pozostałych struktur okołostawowych. W miarę upływu czasu na skutek wzmacniania się miękkich elementów stawu i wzmożenie napięcia w jego obrębie dochodzi do wysunięcia głowy kości udowej z panewki. Taki obrót sprawy predysponuje do zwichnięcia stawu biodrowego i problemu w lokomocji dziecka, a także wpływa na jego późniejszy rozwój.
Dysplazja stawu biodrowego
Przy podejrzeniu tego typy nieprawidłowości zaleca się sprawdzenie następujących objawów:
- Objaw Ortolaniego (przeskak...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!