Wstandardowej praktyce fizjoterapeutycznej nie spotyka się zbyt często pacjentów z problemami w obrębie twarzoczaszki czy stawów skroniowo-żuchwowych. Co ciekawe, wielu pacjentów z bólami głowy i górnego odcinka kręgosłupa szyjnego może mieć problemy z tymi stawami. Obszar czaszkowo-żuchwowy jest ważną częścią łańcucha czaszkowo-szyjno-żuchwowo-twarzowego. Najważniejsze czynności stawów to mówienie, żucie, połykanie, ssanie i całowanie. Cechą charakterystyczną tego stawu jest obecność dysku stawowego, który jest połączony grzbietowo z torebką stawową i więzadłami (przestrzeń retrodyskalna) i z przodu z mięśniem skrzydłowatym bocznym, który jest odpowiedzialny za jego prawidłową ruchomość. Przy zaburzeniach koordynacji tego mięśnia może dochodzić do blokowania dysku w nieprawidłowej pozycji. Stawy są stosunkowo łatwe do palpacji. Należy położyć palec ok. 0,5 cm do przodu od płatka ucha i poprosić pacjenta, żeby zamknął i otworzył usta. Uwypuklająca się struktura pod palcem to kłykieć żuchwy.
POLECAMY
Bóle obszaru czaszkowo-żuchwowego wiążą się często z bólami z obszaru górnego kręgosłupa szyjnego (C0-C3). Struktury te są ściśle ze sobą powiązane anatomicznie i funkcjonalnie. Aby maksymalnie otworzyć usta, często wykonuje się niewielki wyprost w górnym kręgosłupie szyjnym. Połączenia występują również w pniu mózgu pomiędzy nerwami rdzeniowymi C1-C3 i jądrem szyjnym nerwu trójdzielnego.
Z jednej strony staw skroniowo-żuchwowy charakteryzuje duża ruchomość (np. ziewanie), z drugiej strony musi on być bardzo stabilny (np. przy rozdrabnianiu mięsa). Mięśnie muszą mieć dużą siłę i zapewniać odpowiednie funkcjonowanie stawu. Do mięśni narządu żucia zaliczają się: mięsień skrzydłowaty boczny (musculus pterygoideus lateralis), mięsień skrzydłowaty przyśrodkowy (musculus pterygoideus medialis), mięsień żwacz (musculus masseter), mięsień skroniowy (musculus temporalis). Znaczenie funkcjonalne mają mięśnie nad- i podgnykowe i mięsień sutkowo-obojczykowy (musculus sternocleidomastoideus).
Wywiad
Terapia zależy od objawów klinicznych, a nie od diag...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!