Mimo że fizjoterapeuta zajmuje się terapią stawów i mięśni, powinien mieć podstawową wiedzę na temat problemów trzewnych. Bóle trzewi mogą być niebezpieczne dla pacjenta. W takim przypadku należy szybko ustalić, czy nie występują poważne zaburzenia. Dobrym przykładem jest zawał serca, który może wywoływać bóle w klatce piersiowej, w lewym, a czasami także w prawym ramieniu.
REKLAMA
Rozpoznanie problemów trzewnych nie jest proste. Czasami objawy pacjenta z wywiadu i badania funkcjonalnego nie pasują do siebie i do wzorca nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Należy wówczas rozważyć, czy funkcjonowanie struktur trzewnych nie jest przypadkiem źródłem objawów i być może odesłać pacjenta do lekarza. Pacjenci z problemami trzewnymi w wywiadzie zgłaszają zwykle ból głęboki i rozlany. Często określają go jako falujący, pulsujący i skurczowy. Również stały lekki ból może wskazywać na problemy trzewne.
Przeważnie współwystępują dodatkowe objawy, takie jak: ogólne złe samopoczucie, kolka, mdłości, brak apetytu, problemy z oddychaniem, gorączka, dreszcze, poty, problemy z mikcją i defekacją. W części wywiadu „Zachowanie w ciągu doby” okazuje się, że objawy nie zależą od pozycji czy ruchu. Częściej wiążą się z oddychaniem, odżywianiem czy defekacją. Pacjenci zgłaszają również pulsowanie bólu. W historii zwykle nie ma typowego czynnika wywołującego. Objawy pojawiają się samoistnie. Jeżeli terapeuta podejrzewa problemy trzewne, powinien zawsze odesłać pacjenta do lekarza w celu dalszej diagnostyki.
Wywiad
Terapia zależy od objawów klinicznych, a nie od diagnozy.
Należy zawsze przejść przez kolejne punkty listy kontrolnej wywiadu. Informacje z wywiadu odnośnie do ograniczonych kierunków ruchu będą zazwyczaj dawały wskazówki o rodzaju problemu. Typowe czynności nasilające objawy w obrębie kręgosłupa piersiowego to oddychanie, szczególnie głębokie, kaszel, pozycja siedząca (praca przy komputerze, jazda samochodem), praca z rękami nad głową i noszenie ciężkich przedmiotów. Objawy mogą się również pojawiać i nasilać przy dłuższym utrzymywaniu określonej p...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!