Temat numeru siedemdziesiątego szóstego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Reedukacja prawidłowej pozycji siedzącej – rola koncepcji PNF”. Przeważająca większość społeczeństwa pracuje w trybie siedzącym, co często prowadzi do bólów kręgosłupa. W takich przypadkach koncepcja PNF jest wciąż jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod walki z bólem.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Skoliozy stały się już problemem społecznym, wynikającym z szybkich zmian zachodzących w naszym otoczeniu, braku aktywności fizycznej i siedzącego trybu życia. Metoda FED jest innowacyjnym sposobem skutecznego leczenia skolioz u dzieci, ponadto zastosowana w odpowiednim czasie pozwala uniknąć interwencji chirurgicznej. W opracowaniu przedstawione zostały przypadki, na podstawie których można dowieść, że metoda FED daje różnorodne korzyści w wielu aspektach.
W tej samej rubryce znajdą Państwo artykuł pt. „BTS Smart – możliwości diagnostyczno-terapeutyczne chodu”. Podstawowa forma lokomocji człowieka to właśnie chód, dlatego nie może w nim dojść do żadnych nieprawidłowości, ponieważ te skutkują bólem, a czasami nawet zmianami strukturalnymi.
Godny uwagi jest także artykuł pt. „Aurikuloterapia – metoda terapii receptorowej wzmacniająca efektywność procesu rehabilitacyjnego”. Aurikuloterapia, czyli akupunktura ucha „jest systemem, w którym poprzez stymulację punktów zlokalizowanych na małżowinie usznej uzyskuje się poprawę stanu pacjenta. Jest to prosta, lecz bardzo skuteczna technika, co potwierdzają pacjenci na całym świecie”. W tekście prezentujemy techniki nakłuwania stosowane w aurikuloterapii. To godna polecenia technika ze względu na jej skuteczność przy właściwym doborze punktów i umiejscowieniu igły oraz brak skutków ubocznych.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł, w którym omawiamy dolegliwości bólowe kręgosłupa, a dokładnie jego dolnego odcinka. Opisany przez mgr Aleksandrę Kaczmarek ból to efekt kumulacji napięć o podłożu psychosomatycznym. Wskazuje ona rolę stresu, który pozostawia trwałe ślady w tkankach miękkich. Mowa tu napięciu psychogennym, którego główną przyczyną jest czynnik emocjonalny. Może ono powodować powstanie licznych punktów spustowych, sztywność i napięcie mięśniowe. Ból odczuwany przez pacjenta ponownie prowadzi do stresu, a dany obszar ciała staje się wrażliwy i podatny na urazy. Dolegliwości bólowe kręgosłupa o podłożu psychosomatycznym wymagają złożonego procesu leczniczego, dlatego są poważnym wyzwaniem dla terapeutów.
Na łamach naszego czasopisma ponownie pojawia się metoda McKenziego. Tym razem rozwiewamy wszelkie wątpliwości na jej temat i walczymy z nieprawdziwymi opiniami i pogłoskami. Oddajemy w Państwa ręce artykuł, w którym omawiamy najczęstsze problemy i niejasności, z którymi pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeuty w związku z metodą McKenziego.
W tym samym dziale przedstawiamy Państwu koncepcję terapeutyczną Vitality Flossing. Bazuje ona na wykorzystaniu taśmy lateksowej Artzt Vitality Floss i wywołanej przez nią kompresji ciała. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z tą ciekawą metodą.