Temat numeru siedemdziesiątego ósmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Metoda Kinesiology Tapingu w terapii zastoin gruczołu piersiowego – opis przypadku”. Po raz kolejny proponujemy Kinesiology Taping jako metodę terapii odpowiednią dla kobiet ciężarnych, ze względu na jej bezpieczeństwo i szybkie efekty.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Na łamach naszego czasopisma znajdą Państwo artykuł poświęcony Integracji Strukturalnej. Jest to nasza odpowiedź na zwiększone zainteresowanie terapiami naturalnymi i coraz częstsze stosowanie ich w gabinetach terapeutów. Przedstawiona została w kontekście historycznym, a mianowicie w odniesieniu do dorobku dr Idy Rolf. Autor wskazuje, że „Integracja Strukturalna – taka, jaką stworzyła ją dr Rolf – to systematyczna i progresywna praca nad równoważeniem napięć powięzi i całych struktur mięśniowo-powięziowych w celu zredukowania momentu bezwładu ciała”.
Zachęcamy do zapoznania się z bardzo ciekawym artykułem, w którym przekonujemy, że gry komputerowe mogą być jednym z elementów rehabilitacji po wylewie. Wirtualna rzeczywistość to istotne urozmaicenie tradycyjnej terapii, który angażuje pacjenta i pomaga mu utrzymać motywację do dalszego leczenia. Standardowa rehabilitacja po wylewie wspierana przez rehabilitację wirtualną daje zauważalne efekty w postaci poprawy funkcjonowania ręki i jakości życia pacjenta.
Polecamy Państwu także lekturę artykułu, w którym omawiamy stabilizację i trening kręgosłupa u osób starszych techniką pilates. Ćwiczenia z jej wykorzystaniem wymagają zaangażowania ciała i umysłu, co może być poważnym, ale wartym podjęcia wyzwaniem dla seniora. Dzięki nim ciało wzmacnia się i relaksuje, odzyskując utraconą równowagę mięśniową i psychiczną. W opracowaniu załączamy opis treningu kręgosłupa wraz z dokumentacją zdjęciową.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” ponownie pojawia się temat akupunktury. Technika ta służy równoważeniu i wzmacnianiu ciała, ponadto wpływa na sferę emocjonalną. Zakłada ona, że działanie na poszczególne punkty czy obszary poprawia działanie całego organizmu. Tak właśnie działa akupunktura brzucha, która jest dość nowym mikrosystemem chińskim, jednak coraz chętniej praktykowanym nie tylko w samych Chinach, ale i USA oraz Europie.
Na uwagę zasługuje także tekst pt. „Diagnostyka różnicowa w fizjoterapii i terapii manualnej. Podstawowe badanie neurologiczne – badanie czucia” dra n. med. Mariana Majchrzyckiego. Zawiera on tabelę z zakresem dermatomów czuciowych, opis drogi sznurów grzbietowych tylnych, drogi pozawstęgowej, uszkodzenia na poziomie korzeni oraz uszkodzenia nerwów obwodowych.