Temat numeru siedemdziesiątego dziewiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Postępowanie terapeutyczne z pacjentem po przebytym oparzeniu termicznym rąk – studium przypadku”. Istnieje coraz więcej możliwości leczenia oparzeń, a do procesu terapeutycznego włącza się m.in. fizjoterapię, która przyspiesza proces regeneracji tkanek.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Integracja Strukturalna według modelu Anatomy Trains cz.2”, który jest kontynuacją tekstu z poprzedniego numeru. Autor przedstawia protokół Anatomy Trains jako łatwiejszy do opanowania w porównaniu do koncepcji Integracji Strukturalnej dr Idy Rolf. „«Recepta» przebiegu modelowej sesji w koncepcji Anatomy Trains, oparta na liniowych i płaszczyznowych ciągłościach w siatce powięzi pozakomorkowej matrycy, prezentuje spójne i czytelne podejście do treningu terapeutów Integracji Strukturalnej” – pisze autor.
W dziale „Praktyczne metody fizjoterapii” na uwagę zasługuje m.in. artykuł dotyczący rehabilitacji, której wymaga rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego. Przedstawiamy, jak sprawdza się w takim wypadku elektrostymulacja całego ciała.
W tej samej rubryce omawiamy także problem, jakim jest rozejście mięśni prostych w ciąży i po porodzie wraz z diagnozowaniem i planowaniem procesu terapeutycznego.
Polecamy także tekst pt. „Postępowanie rehabilitacyjne w bocznym przyparciu rzepki. Cz. 1: Przyczyny anatomiczne”. Dr Wojciech Dubaj wskazuje, że boczne przyparcie rzepki w pierwszej fazie często bywa nierozpoznane przez brak widocznych zmian struktury rzepki oraz okolicznych struktur miękkich w badaniach obrazowych, a kolejnym etapem jest już chonodromalacja rzepki. Ponadto wskazuje, że zazwyczaj są to te same jednostki chorobowe oceniane z różnych perspektyw. Opracowanie zawiera opis przyczyn anatomicznych tej dysfunkcji oraz przyczyny rozwoju zespołu bocznego przyparcia rzepki od stopy wraz z odpowiednimi ćwiczeniami.
„Zespół Devica (Devic syndrome, neuromyelitis optica – NMO) to zapalenie rdzenia i nerwów wzrokowych. Jest to schorzenie neurologiczne o charakterze demielinizacyjnym, przewlekłym, nawracającym, w którym własny układ odpornościowy atakuje rdzeń kręgowy i nerwy wzrokowe” – tłumaczy zespół ekspertów. Leczy się go wysokimi dawkami sterydów oraz cytostatykami. Ważne jest także odpowiednio dobrane postępowanie fizjoterapeutyczne, które omawiamy na przykładzie przypadku pacjentki cierpiącej na zespół Devica od 12 lat. Oczekuje ona, że postępowanie fizjoterapeutyczne pomoże jej pewniej poruszać się po schodach czy ulicy i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa.
W tej samej rubryce opisujemy zastosowanie Kinesiology Tape w schorzeniach bólowych kręgosłupa u pracowników biurowych. To niezmiennie aktualny temat ze względu na popularność Kinesiology Tape oraz powszechność występowania bólów kręgosłupa.
Ponadto powracamy do Vitality Flossing, tym razem prezentując stronę praktyczną tego zagadnienia. Przedstawiamy dwie aplikacje – wrapy wraz z dopasowanymi do nich testami, czyli screenigami. Autorzy tekstu podkreślają fakt, że zaprezentowane aplikacje to jedynie przykłady, a w celu szerszego poznania tematu niezbędne jest szkolenie.