Temat numeru osiemdziesiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Trening funkcjonalny seniora jako alternatywa chirurgicznego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów kończyn dolnych – analiza przypadku”. Endoprotezoplastyka to bardzo inwazyjna metoda, która nie zawsze jest możliwa do zastosowania. Istnieją jednak metody zachowawcze, których właściwa kombinacja umożliwia powrót do sprawności i pozbycie się bólu. Jedną z nich jest właśnie trening funkcjonalny, który omawiamy w aktualnym numerze.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Praktyczne metody fizjoterapii” omawiamy problem, jakim są zaburzenia równowagi i chodu oraz wskazujemy na rolę rehabilitacji wirtualnej w pracy z pacjentem. Wykorzystanie gier komputerowych w terapii to innowacyjna metoda, która bazuje na rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej. Bardzo dobrze sprawdza się w rehabilitacji ruchowej, przede wszystkim osób cierpiących na uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu mięśniowo-szkieletowego. Objawy występujące w tych chorobach często powodują zaburzenia chodu, którym towarzyszą zaburzenia równowagi.
W tym samym dziale znajdą Państwo artykuł pt. „Modelowanie i trening powięzi”. Autorzy omawiają w nim, jak nowoczesne metody treningu wspierają proces adaptacji tkanki łącznej do trybu życia.
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Fizjoterapia i terapia manualna chorych z reumatoidalnym zapaleniem stawów ze szczególnym uwzględnieniem stopy”. „Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest zapalną, przewlekłą, immunologicznie zależną, układową chorobą tkanki łącznej. Początkowo dotyczy błony maziowej stawów, a później niszczy chrząstkę stawową, kość oraz tkanki okołostawowe i mięśnie” - pisze ekspert. Przewlekły charakter choroby prowadzi do nawet do niepełnosprawności. Konieczne jest podjęcie kompleksowego leczenia, w tym indywidualnie dopasowanego postępowania fizjoterapeutycznego.
W aktualnym numerze opisujemy również, jak powinna wyglądać terapia pasma biodrowo-piszczelowego. Nie jest to wyraźnie odgraniczona struktura, a raczej zgrubienie powięzi szerokiej uda. Ból w tym obszarze może wynikać z dociskania przez nie tkanki łącznej znajdującej się między pasmem a kością. Pasmo biodrowo-piszczelowe wymaga podjęcia terapii na poziomie tkanek miękkich oraz na poziomie szkieletowym. Opracowanie zawiera wybrane techniki terapeutyczne mające na celu „poprawę funkcji i zmniejszenie napięcia pasma”.
Ponadto w dziale „Z praktyki gabinetu” opisujemy, jakie działanie terapeutyczne wykazuje moksa, czyli bylica pospolita w suchej postaci. Moksa wykazuje skuteczne działanie lecznicze, jest tania i wymaga jedynie podstawowej wiedzy. Godny uwagi jest także artykuł, w którym opisujemy problem, jakim jest neuropatia uciskowa w obrębie kończyny górnej. Publikujemy także tekst autorstwa dra Piotra Godka pt. „Diagnostyka różnicowa połączenia czaszkowo-szyjnego i górnego odcinka szyjnego C1/C2/C3”.