Temat numeru osiemdziesiątego pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Manualne diagnozowanie i leczenie układu powięziowego i membranowego po urazie biczowym (whiplash)”. Autor tekstu podkreśla drastyczność smagnięcia biczem podczas wypadków samochodowych oraz wiążące się z nim liczne zmiany funkcjonalne i strukturalne wywoływane przez pasy bezpieczeństwa.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Ponownie na łamach naszego czasopisma omawiamy leczenie skoliozy idiopatycznej. Tym razem przedstawiamy przypadek pacjenta noszącego gorset korekcyjny. Gorsetowe leczenie skoliozy ma za zadanie zatrzymać dalszy postęp choroby, a czasami przyczynia się także do redukcji skrzywienia. Zaleca się dołączyć do niego specyficzną fizjoterapię, którą szczegółowo omawiamy w treści artykułu.
Godny uwagi jest także artykuł pt. „Terapia spastyczności w stadium ostrym choroby”. Jak pisze dr n. med. Ewelina Nowak, spastyczność to dolegliwość, której „nie można wyleczyć, można ją tylko kontrolować, czyli zmniejszać lub utrzymywać na danym poziomie”. Stosuje się w tym celu kinezyterapię, fizykoterapię, farmakoterapię, a nawet zabiegi operacyjne. Fizykoterapia zawsze powinna być dobrana indywidualnie do potrzeb pacjenta – jego stanu funkcjonalnego, spastyczności i niepełnosprawności.
Ponadto w rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” ponownie pojawia się koncepcja PNF. Mateusz Ratusznik przedstawia ją jako podstawę treningu funkcjonalnego, który jest bardzo istotny w przygotowaniu motorycznym.
Przedstawiamy także taping biomechaniczny z wykorzystaniem Dynamic Tape. Taśmy stosowane w tej technice są bardzo elastyczne i mogą rozciągać się w wielu kierunkach. Ich wykorzystanie wymaga specjalistycznej wiedzy, ponieważ niewłaściwa aplikacja może wywołać mechaniczne uszkodzenia. Efekty są widoczne niemal natychmiast, co czyni Dynamic Tape godnymi uwagi.
Zespół Cri du Chat to jedna z najczęstszych chorób genetycznych człowieka. Autorki artykułu opisują tę chorobę wraz z towarzyszącymi jej zmianami w poszczególnych układach i zmianami rozwojowymi. W tekście znajdą Państwo także opis tego, jak powinna wyglądać fizjoterapia niemowląt i dzieci cierpiących na zespół Cri du Chat. Ma ona na celu przede wszystkim osiągnięcie maksymalnej niezależności u pacjenta. Ważne jest uczestnictwo w zajęciach indywidualnych oraz grupowych i aktywność sportowa.
W tym numerze aż dwa artykuły poświęciliśmy problemowi, jakim są wady stóp. W pierwszym z nich omawiamy wady stóp oraz odpowiednie sposoby bandażowania w konkretnym przypadku wraz z trójwymiarową manualną terapią. W drugim dr Emilia Mikołajewska opisuje wybrane elementy anatomii, fizjologii oraz terapii.
Po raz kolejny na łamach naszego czasopisma pojawia się także krioterapia, tym razem w odniesieniu do rehabilitacji pacjentów z chorobami na tle reumatycznym. Krioterapia ogólnoustrojowa wpływa m.in. na zmniejszenie dolegliwości bólowych i obwodów stawów kolanowych.
Ponadto, zespół ekspertów wskazuje, że zespół bólowy kręgosłupa może wpływać na zaburzenia propriocepcji u pacjentów. W tekście, w którym omawiają oni tę zależność, znajdą Państwa opis czucia głębokiego, systemu kontroli postawy oraz wyniki badań na ten temat.