Temat numeru osiemdziesiątego drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Postępowanie rehabilitacyjne w bocznym przyparciu rzepki. Część 2. Postępowanie w obrębie stawu kolanowego”. Jest to kontynuacja artykułu z numeru siedemdziesiątego dziewiątego, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z jego pierwszą częścią.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
Państwa uwadze polecamy artykuł pt. „Technika Bowena jako niezwykle wszechstronne narzędzie fizjoterapeuty”. Jest to jedna z technik osteopatycznych i ma za zadanie przywrócenie organizmowi równowagi wewnętrznej, swobody ruchu tkanek oraz płynów ustrojowych. Wykorzystuje przy tym potencjał samoleczniczy organizmu. Mgr Mateusz Markiewicz opisuje w tekście konieczność zdobycia właściwych kwalifikacji do korzystania z techniki Bowena, a także charakterystykę zabiegu i zalety tej techniki podkreślając jej skuteczność i wiele możliwości zastosowania.
Integracja Strukturalna w poprzednich numerach została obszernie objaśniona pod kątem teorii, dlatego tym razem prezentujemy opis przypadku. Autor posługuje się przykładem 69-letniego pacjenta o mocnej budowie, bardzo aktywnego. Mężczyzna uprawia jogę, pilates, od 10 lat biega, a od około 3 lat uczestniczy w maratonach i ultramaratonach. Przebyte urazy stóp: złamana pierwsza kość śródstopia, zerwane ścięgno mięśnia piszczelowego przedniego. Integracja Strukturalna służyła tutaj m.in. poprawie funkcji organizmu, odczuciu przez pacjenta pełnego proprioceptywnego obrazu własnego ciała, poprawieniu relacji kostnych szkieletu czy optymalizacji tkanki piersiowej. W tekście autor przedstawia etapy pracy z pacjentem.
W dziale „Z praktyki gabinetu”, znajdą Państwo artykuł na temat problemu, jakim jest zespół skrzyżowania górnego według Jandy. „Polega on na wystąpieniu patologicznego napięcia w mięśniach górnej części ciała, które objawia się charakterystyczną, pochyloną sylwetką” –pisze mgr Aleksandra Kaczmarek. To częste schorzenie w społeczeństwie zachodnim, któremu sprzyjają siedzący tryb życia i niewielka aktywność ruchowa. W tekście przedstawiamy propozycję treningu korekcyjnego w przypadku zespołu skrzyżowania górnego.
W tej samej rubryce publikujemy także tekst pt. „Medycyna zintegrowana w fizjoterapii”. Medycyna zintegrowana, która łączy metody medycyny konwencjonalnej i tradycyjnej medycyny chińskiej zdobywa coraz większą popularność wśród pacjentów w USA i Europie Zachodniej. W związku z tym fizjoterapeuci powinni być otwarci na nowe metody, starając się przy tym, aby były one skuteczne i bezpieczne.
Ponadto na łamach naszego czasopisma pojawia się elektrostymulacja wysokonapięciowa oraz jej rola w leczeniu ran przewlekłych. To warty uwagi temat, ponieważ owrzodzenia i odleżyny są poważnym problemem, m.in. pod względem ekonomicznym. Odpowiedzią na ten problem może być elektrostymulacja wysokonapięciowa, która cieszy się coraz większą popularnością, jako skuteczna i stosunkowo tania metoda.