Temat numeru osiemdziesiątego trzeciego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Wprowadzenie do metody dr Svetlany Masgutovej. Neurosensomotoryczna integracja odruchów”. Metoda ta skierowana jest do „osób z wyzwaniami rozwojowymi w celu optymalizacji ich funkcjonowania – zarówno fizycznego, jak i psychicznego”.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł pt. „Terapia czaszkowo-krzyżowa jako alternatywa w leczeniu zaburzeń psychosomatycznych”. Dolegliwości bólowe wszelkiego rodzaju dokuczają przeważającej części współczesnego społeczeństwa w krajach wysoko rozwiniętych. Często przybierają postać przewlekłą i trudno na ich podstawie określić konkretną chorobę. Zaburzenia mogą mieć źródło w długotrwałym napięciu emocjonalnym i być pochodzenia psychosomatycznego. W tekście wskazujemy, że leczenie zaburzeń psychosomatycznych, można prowadzić m.in., wykorzystując terapię czaszkowo-krzyżową, która polega „na delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, klatki piersiowej, przepony, miednicy i kości krzyżowej”.
W tym samym dziale dr Emilia Mikołajewska omawia, jakie miejsce we współczesnej fizjoterapii zajmuje metoda Prechtla. Ponadto zespół ekspertów przedstawia, jak neurorozwojowa terapia ułożeniowa z użyciem ortezy pozycji spoczynkowej D!NA SLEEP sprawdza się u pacjenta pediatrycznego cierpiącego na encefalopatię stacjonarną.
Po raz kolejny na łamach naszego czasopisma pojawia się leczenie ran przewlekłych. Owrzodzenia i odleżyny to coraz poważniejszy problem w zachodnim, starzejącym się społeczeństwie. Ze względu na cierpienie osób, które są nimi dotknięte oraz duże nakłady finansowe przeznaczane na leczenie ran przewlekłych, wciąż poszukuje się nowych metod, które będą dostępne, tanie i skuteczne. Opisana w najnowszym numerze sonoterapia jest jedną z metod, które bardzo dobrze sprawdzają się we wspomaganiu leczenia.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” będą mogli zapoznać się Państwo z artykułem pt. „Diagnostyka różnicowa odcinka szyjnego kręgosłupa” dra Piotra Godka. Zwraca on uwagę na ryzyko przeciążenia krążków międzykręgowych i stawów międzykręgowych, które może doprowadzić do zmian zwyrodnieniowych, które wynikają z szerokiego zakresu ruchu odcinka szyjnego. Ponadto cywilizacyjne obciążenia kręgosłupa, które związane są z siedzącym trybem życia, często powodują dyskopatię. Zachęcamy do lektury artykułu, w którym precyzyjnie omawiamy diagnostykę różnicową w tym przypadku.