Temat numeru osiemdziesiątego czwartego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Neurologopedia w fizjoterapii”. Dr n. med. Ewelina Nowak skupia się na zaburzeniu mowy zwanym dysartią, polegającym na trudności w formowaniu poprawnych wypowiedzi, do którego dochodzi w wyniku krwotoku lub niedotlenienia mózgu.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł pt. „Terapia wisceralna w leczeniu schorzeń narządu ruchu”. Janusz Rudziak wskazuje, że w całościowym postrzeganiu ciała, jako zbioru elementów wzajemnie się uzupełniających, nie można pominąć narządów wewnętrznych pod kątem ich fizjologii i powiązań z układem ruchu. Przedstawia ideę terapii wisceralnej, podkreślając przy tym rolę właściwej diagnozy.
W tej samej rubryce omawiamy, jak można wykorzystać suche igłowanie w zaburzeniu ruchowym, jakim jest dystonia szyjna. Suche igłowanie to terapia bazująca na założeniu, że „efektywność zastrzyków w terapii mięśniowo-powięziowej zawdzięcza się mechanicznej stymulacji igłą, a nie wstrzykiwanej substancji”.
Ponadto ponownie na łamach naszego czasopisma pojawia się krioterapia. Tym razem przedstawiamy możliwość zastosowania jej w reumatologii. To aktualny temat, ponieważ choroby reumatyczne są coraz częstsze wśród dorosłych i dzieci.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” omawiamy problem, którym są kolana koślawe u dziecka. To problem rzadszy od kolan szpotawych, będący jego odwrotnością. Autorka wskazuje, że rodzice mogą sami dostrzec nieprawidłowości u swojego dziecka, co pozwala na uniknięcie zabiegu operacyjnego oraz długiej rehabilitacji. Dla lepszego zrozumienia istoty problemu krótko opisuje ona anatomię kolana i przedstawia postępowanie korekcyjne pomocne w przypadku kolan koślawych.
Godny uwagi jest także tekst, w którym omówiona została rehabilitacja skoliozy w jej wczesnym stadium. Załączamy przykładowe ćwiczenia oraz podkreślamy znaczenie badania postawy ciała, ze względu na częsty bezobjawowy przebieg skoliozy w początkowej fazie.
Powracamy także do kwestii leczenia ran przewlekłych, pojawiającej się już w poprzednich numerach. Tym razem na łamach naszego czasopisma objaśniamy metody takie jak magnetoterapia i magnetostymulacja, które są stosunkowo tanie, a przede wszystkim skuteczne.
Zachęcamy także do zapoznania się z działem „Fizjoterapia w sporcie” i tekstem pt. „Terapia powięziowa w sporcie”. Jak pisze mgr Anna Kuczkowska „Terapia powięziowa to rozległy termin określający wszelkie zabiegi celujące w tkankę łączną – od endomysium tworzącego «szkielet» ludzkich mięśni aż do powięzi powierzchownej pokrywającej całe ciało”. W tekście opisuje ona mechanizmy, które czynią terapię przydatną w fizjoterapii sportowej.
W tej samej rubryce skupiamy się na wsparciu tkanki łącznej. Wskazujemy, jak zapobiegać stanom zapalnym oraz jak powinna wyglądać suplementacja, której celem jest odbudowa tkanki chrzęstnej.