Zastosowanie Kinesiology Tapingu opiera się przede wszystkim na początkowej ocenie całościowego stanu pacjenta. To właśnie analiza problemu, z jakim boryka się pacjent, jest istotą tej metody. Wykonywane są testy screeningowe (przesiewowe), w trakcie których wyszukuje się przyczyny bólu i dysfunkcji. Podstawą do prawidłowej aplikacji plastra jest umiejętność oceny zaburzeń przesuwalności powięzi i tkanek miękkich. Przy wielu schorzeniach współistnieje zaburzenie ruchomości powięzi, przez co utrudniony jest proces samoleczenia, natomiast Kinesiology Taping ułatwia przepływ podskórny i wzajemną przesuwalność tkanek, przez co zmniejsza restrykcje mięśniowo-powięziowe. Aplikacja taśmy nie zaburza zakresu ruchu, pozwala na świadomą normalizację napięcia mięśniowego oraz przy jednoczesnym zmniejszeniu bólu i nienaturalnych odczuć skóry – aktywuje mięśnie uszkodzone. Ma również działanie korygujące niewłaściwe pozycje stawowe, ułożenie powięzi i skóry, poprawia mikrokrążenie oraz likwiduje zastoje i obrzęki limfatyczne [5].
REKLAMA
Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu są bardzo szerokie, należy natomiast pamiętać o przeciwwskazaniach, którymi są ostre infekcje, tętniaki, złośliwe formy raka (decyzja lekarza), niezrośnięte złamania, ostra faza choroby reumatycznej, specyficzne i niespecyficzne stany zapalne w obszarze aplikacji oraz zakrzepy.
Techniki oklejania
Technika korekcji mechanicznej/funkcjonalnej
Ten rodzaj techniki stosowany jest w celu pozycjonowania neutralnego, a nie unieruchamiania. Wykorzystywana tu stymulacja mechanoreceptorów, które informują o położeniu mięśnia, stawu lub powięzi, może również wspomagać pracę mięśni osłabionych. W metodzie korekcji funkcjonalnej wyróżnia się:
- technikę manualną – ręczna korekta tkane...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!