Autor: Joanna Kmieć-Nowakowska

Mgr Wychowania Fizycznego, mgr Fizjoterapii AWF Wrocław, instruktorka fitness i trenerka personalna. Zajmuje się terapią kobiet w ciąży i w połogu na zajęciach grupowych, w szkole rodzenia oraz prywatnym gabinecie we Wrocławiu. Uczestniczka wielu szkoleń i konwencji. Od 2013 roku prowadzi kursy dla fizjoterapeutów i trenerów. "Uwielbiam pracować z kobietami w ciąży czy po porodzie, pomagać im wracać do kondycji i prawidłowej masy ciała. Do końca mojej ciąży byłam aktywna fizycznie, wiem jaki to pozytywny wpływ miało na moją psychikę czy rozwój dziecka w poszczególnych trymestrach oraz na przebieg samego porodu. Wiem też, jak dużo siły włożyć trzeba w powrót do pełnej sprawności i pięknej sylwetki. Dlatego dla każdej mojej pacjentki staram się być ogromnym wsparciem i cieszę się, że razem z nią mogę przejść drogę do osiągnięcia wymarzonego celu. Staram się zrobić wszystko, aby kobieta przeszła te wyjątkowe 9 miesięcy bez bólu kręgosłupa, a po porodzie była otoczona odpowiednia opieką."

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Ćwiczenia profilaktyczne z wykorzystaniem małej piłki dla osób pracujących na siedząco w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Rozwój cywilizacji i technologii powoduje, że z roku na rok człowiek spędza coraz więcej czasu na siedząco. Niestety, często nie zwraca uwagi na postawę ciała w tej pozycji, o czym świadczą liczne zespoły bólowe układu mięśniowo-szkieletowego. Prawidłowe ustawienie tułowia i miednicy może minimalizować ryzyko wystąpienia problemów bólowych dolnego odcinka kręgosłupa. Oprócz zachowania odpowiedniego bezpieczeństwa i higieny miejsca pracy niezbędne są jednak także ćwiczenia określonych grup mięśniowych.

Czytaj więcej

Ćwiczenia w połogu – etap szpitalny

Ciąża jest okresem trudnym dla kobiety. W jej organizmie zachodzi wówczas wiele zmian. Czas połogu jest równie wymagający – narządy wewnętrzne wracają do pierwotnego położenia, goją się rany poporodowe, zwiększa się napięcie powłok brzusznych i zmniejsza ukrwienie macicy. W pierwszych dniach kobiecie często towarzyszy ból i osłabienie. Dlatego istotne jest wprowadzenie rehabilitacji w pierwszych godzinach po porodzie, by zwiększyć komfort świeżo upieczonej mamy i zapobiec ewentualnym powikłaniom poporodowym w przyszłości.

Czytaj więcej

Ćwiczenia mięśni brzucha w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży jest coraz częściej polecana przez fizjoterapeutów, położne i lekarzy. Nie ma tu znaczenia, czy przyszła mama była wcześniej entuzjastką sportu, czy też nie.

Czytaj więcej

Diagnozowanie i planowanie procesu terapeutycznego u kobiet z rozejściem mięśni prostych w ciąży i po porodzie

W zależności od wielkości problemu terapia rozejścia mięśni prostych może zająć trzy miesiące, a czasem rok. Ćwiczenia, jakie wprowadza się u każdej pacjentki, zależą od wielkości rozejścia oraz postępów w terapii. Należy pamiętać, że rozciągnięte włókna kresy nie ulegną skróceniu, natomiast ważne jest, by brzegi mięśni prostych zbliżyły się do siebie jak najbardziej, a mięsień poprzeczny zabezpieczył powłoki brzuszne i odzyskał funkcję stabilizacji kręgosłupa. Czynnikiem ryzyka powiększenia się rozejścia może być kolejna ciąża, jednakże pacjentka powinna być wyedukowana w zakresie działań profilaktycznych w trakcie ciąży i zaraz po porodzie.

Czytaj więcej