Częstotliwość występowania bólu kręgosłupa
Statystyki dają do myślenia. W Polsce na bóle krzyża cierpi aż 72% społeczeństwa przed 40. rokiem życia [1]. Osoby siedzące dłużej niż sześć godzin dziennie są o 40% bardziej narażone na przedwczesną śmierć w porównaniu do osób siedzących krócej niż trzy godziny. Bóle pleców miało, ma lub będzie mieć 80% ludzi i jest to najpowszechniejsza przyczyna niezdolności do pracy na świecie [2, 3]. Wynika to z faktu, że w pozycji siedzącej dochodzi do działania obciążeń nawet trzy razy większych niż podczas stania [2].
REKLAMA
Konsekwencje złej pozycji siedzącej
Częste siedzenie prowadzi do zaburzenia równowagi pomiędzy różnymi grupami mięśniowymi. Mowa tu o osłabieniu mięśni klatki piersiowej oraz brzucha i pośladkowych, co może powodować tyłopochylenie miednicy. Z kolei tylna część uda, mięśnie gruszkowate, czworoboczne lędźwi oraz prosty uda są skrócone i nadmiernie napięte [4, 5, 6]. Stopniowe zapadanie się w pozycji zgarbionej na co dzień wpływa na zaburzenia funkcji prostowników, które wydłużają się i słabną. Przykładowo mięsień wielodzielny w długotrwałym zgięciu jest wyłączony, co podczas gwałtownego lub wzmożonego wysiłku może powodować jego kontuzje [7].
Warto wspomnieć, że zła postawa ma wpływ nie tylko na stawy i mięśnie. Już dwie godziny siedzenia bez przerwy dziennie zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, zespołu metabolicznego, nowotworów oraz wielu schorzeń ortopedycznych [8]. Pozycja ta nie wymaga stabilizacji korpusu, więc mięśnie, które za to odpowiadają, przestają prawidłowo pracować. Często skutkuje to zaburzeniami oddychania, bólami głowy, zaburzeniami krążenia czy dysfunkcjami mięśni dna miednicy – u osób z nietrzymaniem moczu ból odcinka lędźwiowego występuje prawie dwa razy częściej niż u osób bez tej dolegliwości [7].
Duże zdolności adaptacyjne ludzkiego cia...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!