Medycyna integracyjna - przyszłość polskich szpitali?
Temat numeru siedemdziesiątego szóstego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Rehabilitacja po usunięciu stabilizacji gwoździem śródszpikowym w złamaniu kości ramiennej”. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem, w którym przedstawiamy opis przypadku 62-letniej kobiety ze złamanym trzonem kości ramiennej prawej.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W tekście skupiamy się na pojęciu mechanoreceptorów powięziowych, odpowiadających za napięcie i nacisk. Przez stymulację tych punktów, a dokładnie głęboki mechaniczny nacisk, można wywołać zmiany w systemie nerwowym i obniżyć napięcie mięśniowe. Autorzy opisują poszczególne mechanoreceptory powięzi wraz z efektami ich stymulacji i wskazują, że są furtką do zmiany napięcia mięśniowego w przypadku mięśni szkieletowych.
Bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej są bardzo częstym zjawiskiem, szczególnie w krajach europejskich, co związane jest ze zbyt małą aktywnością ruchową, siedzącym trybem życia i statyczną postawą ciała. W związku z tym w aktualnym numerze czasopisma przedstawiamy ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy oraz zwracamy uwagę skuteczność wielokierunkowego leczenia manualnego. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy w stanie ostrym mają poprawiać ruchomość okolicy lędźwiowo-krzyżowej, rozluźniać i zmniejszać napięcie mięśni przykręgosłupowych i mięśni pośladków, a „w dalszej kolejności wskazane są ćwiczenia wzmacniające mięśni stabilizujących okolicę lędźwiowo-krzyżową – mięśnia poprzecznego brzucha i mięśnia wielodzielnego”.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Kompleksowa terapia zespołu cieśni nadgarstka”. Ból w nadgarstku wymaga przeprowadzenia bardzo dokładnej diagnostyki różnicowej, ponieważ może być jedynie objawem innych problemów. Sam zespół cieśni nadgarstka wyróżniają następujące objawy: „parestezje, bóle stawów nadgarstka i dłoni pojawiające się zarówno podczas ruchu, jak i w spoczynku – szczególnie w nocy”.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo tekst pt. „DASIE – nowoczesny model pracy z ciałem”. Autor omawia w nim znaczenie dotyku oraz jego różnorodności w pracy fizjoterapeuty oraz podkreśla, że mimo tego wciąż niewiele mówi się na temat procesu terapeutycznego dotyku.
Na łamach naszego czasopisma omawiamy także problem, jakim jest uogólniona hipermobilność stawów, znana także jako wiotkość stawów, zespół hipermobilności konstytucjonalnej czy zespołu łagodnej hipermobilności stawowej. W opracowaniu znajduje się opis wpływu tego zjawiska na życie osób nim dotkniętych, metody oceny hipermobilności stawów oraz przykład fizjoterapii.
Zawartość dostępna online
Nowoczesne metody fizjoterapii
Medycyna integracyjna - przyszłość polskich szpitali?
DASIE nowoczesny model pracy z ciałem
Mechanoreceptory tkanki łącznej
Temat miesiąca
Rehabilitacja po usunięciu stabilizacji gwoździem śródszpikowym
Z praktyki gabinetu
Fizjoterapia w uogólnionej hipermobilności stawów
Z praktyki gabinetu
Zabiegi fizykoterapeutyczne - fakty i mity
Kompleksowa terapia zespołu cieśni nadgarstka
Aktywność fizyczna i sport dzieci i młodzieży ze skoliozą idiopatyczną
Rola sekretarki medycznej w prywatnym gabinecie fizjoterapeutycznym
Ćwiczenia okolicy lędźwiowo-krzyżowej zalecane w ostrej fazie bólu