Temat numeru siedemdziesiątego piątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Górny otwór klatki piersiowej – między strukturą a funkcją”. Obszar ten wyróżnia nagromadzenie wielu istotnych struktur naczyniowo-nerwowych oraz trzewnych na niewielkiej przestrzeni wraz z anomaliami anatomicznymi, co może mieć wpływ na występowanie różnorodnych dysfunkcji.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł, w którym prezentujemy zastosowanie kinesiology tape w przypadku dysfunkcji spojenia łonowego u kobiet w ciąży. Problem ten powoduje poważne dolegliwości bólowe, a przyjmowanie leków przeciwbólowych w okresie ciąży nie jest zalecane. Coraz częściej ciężarne kierują się w takiej sytuacji do fizjoterapeuty i choć kinezyterapia oraz fizykoterapia nie są najlepszą drogą do rozwiązania dolegliwości bólowych, bardzo dobrze i czasami niemal natychmiastowo działa technika kinesiology tape.
W tej samej rubryce publikujemy tekst pt. „Terapia moczenia nocnego dzieci za pomocą osteopatii”. Przedstawiamy w nim etiologię i patofizjologię problemu oraz przykład postępowania osteopatycznego w tym wypadku. Dowiedzą się Państwo, jak powinna wyglądać prawidłowa diagnostyka. Przedstawiamy również fizjologię i dyskoordynację zwieracza i wypieracza pęcherza, zintegrowanie dynamiki zmian psychologicznych z procesem terapii wraz z możliwymi sposobami postępowania w terapii osteopatycznej.
W najnowszym numerze opisujemy, jak masaż tkanek głębokich sprawdza się w walce z bólami menstruacyjnymi. To ważny temat, ponieważ bolesne miesiączkowanie jest coraz częstszym powodem wizyt u fizjoterapeuty. Wykwalifikowany specjalista za pomocą odpowiednich technik, w tym masażu tkanek głębokich, może wpłynąć na złagodzenie objawów miesiączki. Należy jednak pamiętać, że jest to poważne wyzwanie ze względu na liczne korelacje zaangażowane w ten problem.
„Pod pojęciem urazu okołoporodowego rozumie się pewne trudności natury fizycznej lub zarówno fizycznej, jak i psychicznej, których występowanie można łączyć z niektórymi wydarzeniami mającymi miejsce podczas procesu porodowego” – tłumaczy ekspert. Dziecko podczas porodu może być poddane działaniu dużych sił, wynikających np. z budowy anatomicznej matki czy z zewnątrz. Te mogą wywołać uszkodzenia fizyczne, ale też psychiczne, które towarzyszą dziecku przez całe życie. Z punktu widzenia osteopatii uraz okołoporodowy ma źródło w niewłaściwej regulacji układu nerwowego i właśnie autonomiczny układ nerwowy jest najważniejszy w terapii.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Trening propriocepcji po urazach kończyn dolnych”. Wszelkie kontuzje mogą skutkować utratą propriocepcji. Uszkodzenie włókna nerwowego prowadzi do uszkodzenia tkanek miękkich ponieważ mózg nie otrzymuje informacji dotyczącej tego, którą część ciała należy chronić. By temu zapobiec, ważne jest, by wprowadzić trening propriocepcji, który opisujemy w tekście.