Temat numeru siedemdziesiątego czwartego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Obrzęk tłuszczowy i inne lipodystrofie w praktyce fizjoterapeuty”. To zwyrodnienie tkanki tłuszczowej, zwane także lipodermą bywa mylone z obrzękiem limfatycznym, jednak stanowi odrębną jednostkę chorobową. Zachęcamy do zapoznania się z tekstem na temat tego problemu.
W niniejszym wydaniu omawiamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo dwa artykuły, w których dr Emilia Mikołajewska omawia terapię ręki u dzieci. W jednym z nich przywołuje termin, jakim jest motoryka mała, czyli sprawność ruchowa ręki. Zauważa, że różnice w tym zakresie występują u dzieci naturalnie, jednak mogą być także objawami patologii. Zauważenie u dziecka patologii sprawności ręki to znak, że konieczna jest odpowiednia terapia. Autorka opisuje nieprawidłowości, a także najważniejsze momenty w rozwoju chwytu u dziecka.
W drugim artykule autorka skupia się na zagadnieniu, jakim jest grafomotoryka, czyli „sprawność manualna ręki związana z pisaniem i rysowaniem”. Autorka wskazuje na ramowe kamienie milowe w zakresie umiejętności grafomotorycznych, wymienia elementy niezbędne dla odpowiedniej grafomotoryki, a także sygnały, które powinny wzbudzać niepokój. W tekście przedstawiamy przykład tego, jak może wyglądać terapia ręki.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo tekst pt. „Metoda McKenziego w rwie kulszowej. Opis przypadku”. Bóle kręgosłupa dotyczą bardzo dużej części społeczeństwa, co może mieć źródło w siedzącym trybie życia i ograniczeniu aktywności ruchowej. Choć lekarze i fizjoterapeuci nieustannie poszukują nowych metod walki z bólem, do najpopularniejszych wciąż należy właśnie metoda McKenziego. Krzysztof Czupryniak przedstawia przypadek 32-letniej kobiety, spędzającej większość czasu w pozycji siedzącej, jednak uprawiającej przy tym jogging 3 razy w tygodniu. Opisuje badanie przedmiotowe oraz poszczególne sesje fizjoterapii z wykorzystaniem wspomnianej metody.
Polecamy także lekturę artykułu pt. „Rehabilitacja w urazach czaszkowo-mózgowych”. Urazy tego typu zwykle nie niosą za sobą poważnych konsekwencji, jednak niewielka część poszkodowanych musi być hospitalizowana, a 9 na 100 tys. osób umiera wskutek obrażeń. Ponadto część osób, która przeżyła uraz czaszkowo-mózgowy będzie do końca życia skazana na niepełnosprawność i wymagała stałej rehabilitacji.
W najnowszym numerze prezentujemy także wyniki, jakie daje bezinwazyjna terapia nietrzymania moczu. Problem, którym jest nietrzymanie moczu, to temat wciąż wstydliwy, o którym często się nie mówi, choć stał się niemal problemem społecznym.