Autor: Joanna Grzesiak

Doktorantka zakładu neurobiologii AWF w Poznaniu, mgr fizjoterapii i wczesnego wspomagania rozwoju dzieci, studentka poznańskiego UM w zakresie monitoringu badań klinicznych, dyplomowany terapeuta licznych metod fizjoterapeutycznych w dziedzinie pediatrii, rehabilitacji pacjentów onkologicznych i neurologicznych. Prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu rehabilitacji rozwojowej, funkcjonalnej, strukturalnej oraz prewencji zaburzeń układowych, autor i współautor publikacji w dziedzinie rehabilitacji pacjentów w różnych stanach chorobowych z towarzyszącymi zaburzeniami psychoruchowymi.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Koncepcja integracji sensorycznej jako czynnik stymulacji rozwojowej dziecka z deficytem psychoruchowym

Założenia integracji sensorycznej (sensory integration – SI) skierowane są głównie na wyrównywanie zaburzeń funkcjonowania poszczególnych układów i systemów rozwijającego się dziecka. Integracja sensoryczna powinna być prowadzona po wcześniejszych kompleksowych konsultacjach medycznych, fizjoterapeutycznych i pedagogiczno-psychologicznych. Celem artykułu jest ocena skuteczności oddziaływania koncepcji SI na poprawę zdolności ruchowych, koordynacyjnych i funkcjonowania układów proprioceptywnego, przedsionkowanego, dotykowego i słuchowego siedmioletniego chłopca z deficytem psychoruchowym. 

Czytaj więcej

Zróżnicowanie budowy i kierunku terapii układu oddechowego

Znajomość różnic funkcjonowania układu oddechowego dzieci i osób dorosłych jest bardzo ważnym elementem fizjoterapii i higieny układu oddechowego małych dzieci. Układ oddechowy małego dziecka charakteryzuje się bowiem mniejszą objętością przepływową, płuca zajmują znacznie mniejszą powierzchnię ciała, klatka piersiowa cechuje się zwiększoną elastycznością strukturalną i wykazuje znacznie większą podatność na oddziaływanie czynników zewnętrznych i grawitacyjnych, na które dziecko nie było eksponowane w środowisku prenatalnym [1, 2].

Czytaj więcej