Podstawową funkcją płuc jest przede wszystkim utlenowanie krwi (dostarczenie każdej żywej komórce organizmu tlenu, gdzie przy jego udziale dochodzi do utleniania substancji odżywczych), wymiana gazowa, metabolizm tkankowy, hemodynamika i regulacja pH. Płuca odgrywają również rolę oczyszczającą drogi oddechowe, zapobiegając przedostawaniu się do wnętrza organizmu drobinek kurzu i pyłu, które mogą zaburzać prawidłową mechanikę pracy układu oddechowego.
REKLAMA
Mechanika oddechowa jest wynikiem regulacji ośrodkowej i obwodowej układu nerwowego oraz systemu chemo- i mechanoreceptorów, pracy przepony i dodatkowych mięśni oddechowych, modelu stabilizacji dynamicznej ciała (kontroli motorycznej punktów kluczowych ciała i niezależnej pracy funkcjonalnych grup mięśniowych), podatności klatki piersiowej i płuc na oddziałujące bodźce (parametry biomechaniczne układu oddechowego), dynamiki i oporów w przepływie gazów, płynów w systemie dróg oddechowych, a także dojrzałości układowej innych układów organizmu, oddziałujących na funkcjonowanie układu oddechowego.
Za regulację oddychania są odpowiedzialne m.in.:
- ośrodki oddechowe w tworze siatkowatym mózgu,
- chemoreceptory wrażliwe na zmiany stężenia/prężności O2 i CO2,
- receptory mechaniczne (płuca, klatka piersiowa, górne drogi oddechowe).
Tylko odpowiednie współdziałanie wymienionych struktur pozwala na prawidłowe funkcjonowanie układu oddechowego i regulacj...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!