Dział: Nowoczesne metody fizjoterapii

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Dysfunkcje posturalne w odniesieniu do koncepcji łańcuchów mięśniowo-powięziowych

W niniejszym artykule chciałbym poruszyć temat dysfunkcji posturalnych, takich jak plecy okrągłe oraz plecy wklęsłe w odniesieniu do konceptu łańcuchów mięśniowo-powięziowych. Czy rozpatrywanie dolegliwości pacjentów w takich kategoriach ma sens i czy jest właściwe?

Czytaj więcej

Nowy świat fizjoterapii

W RSQ Technologies zajmujemy się tworzeniem świata, w którym technologia pomaga ludziom żyć szczęśliwie, zdrowo i świadomie. Stawiamy na otwartą i przejrzystą opiekę zdrowotną.

Czytaj więcej

Diklofenak w praktyce fizjoterapeuty

Ból to negatywne odczucie, które z pewnością towarzyszyło każdemu niejednokrotnie w ciągu życia. O ile mija w krótkim czasie i nie pozostawia po sobie śladu, szybko się o nim zapomina. W przypadku częstego występowania lub dużej intensyfikacji może jednak mieć negatywny wpływ na wiele aspektów życia – od codziennych aktywności, poprzez postrzeganie własnego ciała i możliwości ruchowych, aż po zwiększone ryzyko depresji.

Czytaj więcej

Postępowanie fizjoterapeutyczne przy niestabilności kręgosłupa lędźwiowego

Problemy z kręgosłupem dotyczą w dzisiejszej wysoko rozwiniętej cywilizacji coraz większej grupy ludzi. Z różnego rodzaju bólami stykają się zarówno osoby starsze, jak i młodzież. Ból i związane z nim różnorodne problemy w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie. Wiele dysfunkcji omawianej poniżej struktury jest spowodowane nieprawidłowymi nawykami ruchowymi. Często bardzo ciężka praca w trudnych warunkach lub brak ruchu w perspektywie czasu znacznie przyczyniają się do powstania różnorodnych patologii chorobowych w kręgosłupie i jego najbliższej okolicy. Jedną z nich, dosyć często występującą u osób w bardzo różnym wieku, jest niestabilność zwłaszcza kręgosłupa lędźwiowego.

Czytaj więcej

Laser wysokoenergetyczny w leczeniu pooperacyjnym

Nowoczesna fizykoterapia, do której można zaliczyć laser wysokoenergetyczny, terapię TECAR, falę uderzeniową czy przezskórną elektrolizę EPTE®, stanowi przełom w zastosowaniu fizykoterapii w procesie leczenia. W artykule zostanie przybliżona terapia laserem wysokoenergetycznym oraz przedstawione studium przypadku pacjentki po mikrofraturyzacji bruzdy międzykłykciowej kości udowej kolana prawego.

Czytaj więcej

Wykorzystanie terapii ENF w praktyce. Protokół postępowania w przypadku skręcenia stawu kolanowego

Procedury terapeutyczne zmieniają się na przestrzeni lat, na rynku pojawiają się nowe technologie mające zastosowanie w fizjoterapii. Przykładem może tu być technologia ENF, czyli electro-neuro-feedback, opierająca się przede wszystkim na feedbacku i dostosowaniu bodźca do odpowiedzi tkankowej. Terapia ENF jest celowana, personalizowana i skuteczna.

Czytaj więcej

Protokół postępowania w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa szyjnego wywołanych przepukliną z wykorzystaniem terapii ENF

Przepuklina kręgosłupa to poważny stan, który wiąże się z ostrymi lub przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Może prowadzić do ograniczenia ruchomości oraz problemów neurologicznych. Fizjoterapia pacjentów z przepukliną powinna być przeprowadzona w sposób ostrożny i dokładny, aby nie wywołać niepożądanych skutków terapii.

Czytaj więcej

Pacjent z osteoporozą w gabinecie fizjoterapeuty – kalkulator FRAX jako gwarancja wspólnego bezpieczeństwa

W szybko starzejącym się polskim społeczeństwie osteoporoza stanowi narastający problem epidemiologiczny, a związane z nią złamania są powodem przewlekłej niepełnosprawności, powikłań, obniżenia jakości życia i znacznego wzrostu ryzyka zgonów. Szybka diagnostyka osteoporozy jest szczególnie wskazana u pacjentów, u których wystąpiły złamania osteoporotyczne lub pojawiły się pośrednie symptomy tej choroby. Kalkulator FRAX może być przydatnym narzędziem przesiewowym dla fizjoterapeutów, którzy w prosty i szybki sposób mogą ocenić ryzyko złamania. Badanie można wykonać szczególnie w przypadku ograniczonego dostępu pacjenta do densytometrii.

Czytaj więcej

D-WALL – sposób na skuteczną ocenę funkcji ruchowych pacjenta

Ruch stanowi niezwykle ważną funkcję człowieka, a brak ruchu w znacznym stopniu utrudnia funkcjonowanie w życiu codziennym. Wykonywanie złożonych czynności ruchowych wymaga odpowiedniej pozycji statycznej. W tym celu istotna jest ocena postawy ciała pacjenta, aby określić jakość prowadzonego ruchu. Doskonałą technologią, która pozwala nam wnikliwie ocenić całą strukturę posturalną pacjenta jest technologia, jaką oferuje system D-WALL. Dzięki niej dokonywana jest ocena statyczna oraz dynamiczna pacjenta, a także zdolność do zapoczątkowania i kontynuowania ruchu funkcjonalnego.

Czytaj więcej

Terapia ENF – nowa jakość fizykoterapii

Systemy oferujące możliwość diagnostyki połączonej bezpośrednio z opcją zastosowania terapii wydają się szczególnie przydatnymi i poszukiwanymi w fizjoterapii rozwiązaniami. Urządzenie dające nowe możliwości holistycznego i indywidualnego podejścia do pacjenta oraz interakcji z nim, bazujące na terapii opartej na wykonaniu a priori oceny stanu tkanek, a następnie automatycznym dostosowaniu czynnika leczniczego na podstawie obiektywnej informacji zwrotnej w czasie rzeczywistym, stanowią bez wątpienia ogromny postęp w dziedzinie fizykoterapii.

Czytaj więcej

Terapia TECAR. Na czym polega innowacyjna metoda leczenia schorzeń układu ruchu?

Nowoczesna fizjoterapia stawia na kompleksowość i bezpieczeństwo pacjenta. Postęp technologiczny pozwolił terapeutom na efektywne łączenie rehabilitacji ruchowej z cennymi właściwościami bodźców fizykalnych. Przykładem może być terapia TECAR – prawdziwa nowość w zakresie leczenia problemów narządu ruchu, która od pewnego czasu odnotowuje znaczący wzrost popularności w przypadkach kontuzji sportowych czy popularnych dolegliwości bólowych.

Czytaj więcej