Dołącz do czytelników
Brak wyników

Aktualności

23 sierpnia 2022

NR 138 (Lipiec 2022)

Prawa fizjoterapeuty związane z imprezą turystyczną

0 786

Wakacje to czas urlopów także fi zjoterapeutów, często wykorzystywany na wyjazdy na wczasy lub wycieczki. Dlatego w numerze wakacyjnym zajmę się mniej typowym dla wykonywania zawodu, ale także prawnym tematem roszczeń związanych z wyjazdami wakacyjnymi, czyli prawami fi zjoterapeuty w biurze podróży (u przedsiębiorcy turystycznego).

Ustawa z dnia 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych określa warunki oferowania, sprzedaży i realizacji imprez turystycznych oraz powiązanych usług turystycznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także za granicą. Impreza turystyczna to połączenie co najmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tej samej podróży lub wakacji. Natomiast usługa turystyczna to:

POLECAMY

  • przewóz pasażerów,
  • zakwaterowanie w celach innych niż pobytowe, które nie jest nieodłącznym elementem przewozu pasażerów,
  • wynajem pojazdów samochodowych lub innych pojazdów silnikowych,
  • inna usługa świadczona podróżnym, która nie stanowi integralnej części usług wskazanych powyżej.

Przedsiębiorca turystyczny to organizator turystyki, przedsiębiorca ułatwiający nabywanie powiązanych usług turystycznych, agent turystyczny lub dostawca usług turystycznych.
Przede wszystkim należy przypomnieć, że fizjoterapeuta mający status pracownika, czyli zatrudniony na podstawie umowy o pracę, ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Fizjoterapeuta podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów pra...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy