Autor: Ewa Grymel-Kulesza

dr n. med. Ewa Grymel-Kulesza 

Wyższa Szkoła Zarządzania w Gdańsku

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Leczenie pierwotnego zespołu bolesnej miesiączki u nieletniej kobiety – opis przypadku

Ból miesiączkowy jest powszechnym zjawiskiem u kobiet. Dolegliwości te ograniczają kobiety w ich codziennych aktywnościach oraz wiążą się z obniżeniem nastroju [1]. Dyskomfort jest podstawową przyczyną nieobecności w szkole ok. 14% miesiączkujących nastolatek [2]. Wydaje się, że zastosowanie terapii manualnej w przypadku bolesnego miesiączkowania może przynieść pozytywne rezultaty w postaci ograniczenia lub zlikwidowania dolegliwości bólowych, a co za tym idzie – zmniejszenia przyjmowanych ilości leków mających uśmierzyć ból.

Czytaj więcej

Zastosowanie wybranych metod fizjoterapii w leczeniu bólu menstruacyjnego u pacjentki z pierwotnym zespołem bolesnej miesiączki

Ból towarzyszący krwawieniu menstruacyjnemu to nie tylko dyskomfort, ale często przyczyna absencji szkolnej i zawodowej, a także mniejszej wydajności przy wykonywaniu codziennych czynności. Mimo to wciąż mało jest badań naukowych dotyczących sposobów leczenia bolesnych menstruacji, z których większość zajmuje się możliwościami farmakoterapii.

Czytaj więcej